Dhjetë filma për natën e ndërrimit të viteve

schedule20:14 - 31 Dhjetor, 2022

schedule 20:14 - 31 Dhjetor, 2022

Nata e Vitit të Ri do të jetë më pak e guximshme këtë vit disi melankolike për shkak të situates së cilës po kalojmë.

Të gjithë do të qendrojnë në shtëpi dhe nuk do të ketë festime jashtë, prandaj të shumta janë sugjerimet për të kaluar kohën. Një prej argëtimeve janë edhe filmat, të cilët shpeshherë na vendosin edhe në dilema. Më poshtë do të gjeni 10 filma karakteristikë për t’u parë natën e ndërrimit të viteve:

About Time (2013)

 

Po sikur çdo moment në jetë të vinte me një shans të dytë?

Natën pas një feste tjetër të pakënaqshme të Vitit të Ri, babai i Tim i thotë djalit të tij se burrat në familjen e tij gjithmonë kanë pasur aftësinë të udhëtojnë nëpër kohë. Tim nuk mund të ndryshojë historinë, por ai mund të ndryshojë atë që ndodh dhe ka ndodhur në jetën e tij, kështu që ai vendos ta bëjë botën e tij një vend më të mirë … duke zënë një të dashur. Mjerisht, kjo rezulton të mos jetë aq e lehtë sa mendon.

New Year’s Eve (2011)

Pas suksesit prej 200 + milion dollarësh të komedisë romantike të komedisë Dita e Shën Valentinit, regjisori Garry Marshall dhe skenaristja Katherine Fugate (Dita e Shën Valentinit) gjen “ditën e dytë më romantike të vitit” në të cilën do të enden një seri historish të ndërlidhura. Këtë herë të vendosur në New York në prag të Vitit të Ri, komedia romantike feston dashurinë, shpresën, faljen, shanset e dyta dhe fillimet e reja, në historitë e ndërthurura të çifteve dhe beqarëve, të treguara mes pulsit dhe premtimit të natës më verbuese të vitit . Kastat yjorë të ansamblit përfshirë Jessica Biel, Robert De Niro, Zac Efron, Katherine Heigl, Ashton Kutcher, Sarah Jessica Parker dhe më shumë do të bien në Vitin e Ri me këtë antologji të dashurisë dhe të qeshurit.

In Search of a Midnight Kiss (2007) 

https://www.youtube.com/watch?v=xp6M63yijpg&feature=emb_title

 

I vetëm në prag të Vitit të Ri, Wilson thjesht dëshiron të kalojë pjesën tjetër të një viti shumë të keq në shtrat. Por, kur shoku i tij më i mirë e bind atë të postojë një reklamë personale, ai takon një grua të vendosur për të gjetur djalin e duhur për të qenë në mesnatë.

Assault on Precinct 13 (2005)

Një komandant policie duhet të mbledhë policët dhe të burgosurit së bashku për të mbrojtur veten në prag të Vitit të Ri, ashtu si një polic i korruptuar rrethon stacionin me qëllim për të vrarë të gjithë për të mbajtur mashtrimin e tyre në radhë.

About a Boy (2002) 

Një i ri cinik, i papjekur mësohet se si të veprojë si i rritur nga një djalë i vogël.

Someone Like You (2001)

Jane Goodale (Ashley Judd) ka gjithçka që shkon për të. Ajo është një producente në një shfaqje të njohur ditore të bisedave dhe është në një romancë të nxehtë me producentin ekzekutiv të shpejtë të emisionit Ray (Greg Kinnear). Por kur marrëdhënia shkon shumë keq, Jane fillon një studim të gjerë të gjinisë mashkullore, duke përfshirë shoqen e saj femër Eddie (Hugh Jackman). Jane i vendos studimet e saj dhe fatkeqësinë romantike për t’i përdorur për kënaqësinë seksuale dhe bëhet një sensacion.

200 Cigarettes (1999)

Kjo komedi ndjek një grup të rinjsh në New York City në prag të Vitit të Ri. Midis personazheve të shumtë që kërkojnë dashuri dhe argëtim janë artistja impulsive Ellie (Janeane Garofalo) dhe punkët Tom (Casey Affleck) dhe Dave (Guillermo Diaz), të cilët takohen me Stephie (Gaby Hoffmann) dhe Val (Christina Ricci), dy vajza nga Long Island. Gjithashtu bashkëveprojnë me persona të ndryshëm të festave janë një banakier i menduar (Ben Affleck) dhe një shofer taksie (Dave Chappelle) i cili operon një disko në kabinën e tij.

Boogie Nights (1999) 

Kur seksi ishte i sigurt, kënaqësia ishte një biznes dhe biznesi po lulëzonte, një prodhues idealist i pornografisë aspiron të ngrejë zanatin e tij në një art kur zbulon një talent të ri të nxehtë.

End of Days (1999)

Me mijëvjeçarin që po afron, një seri shenjash shqetësuese sugjerojnë që Satanai (Arnold Schwarzenegger) është kthyer në Tokë dhe po ecën rrugëve të New York City. Duket se Satanait i duhet të gjejë një grua që do të lindë fëmijën e tij, ndërsa afrohet koha e ardhjes së anti-Krishtit.

Trading Places (1983)

Ekzekutivi i Kores së Veriut Louis Winthorpe III (Dan Aykroyd) dhe ngacmuesi Billy Ray Valentine (Eddie Murphy) janë subjektet e një basti nga ndërmjetësit e suksesshëm Mortimer (Don Ameche) dhe Randolph Duke (Ralph Bellamy). Një punonjës i Dukes, Winthorpe është akuzuar nga vëllezërit për një krim që ai nuk e ka bërë, me vëllezërit dhe motrat që instaluan Valentinin e zgjuar në rrugë në pozicionin e tij. Kur Winthorpe dhe Valentine zbulojnë skemën, ata u nisën të kthejnë tryezat në Dukes.

Përkthyer nga Lifespectator. l.k/abcnews.al