DETAJE/ Me gurë dhe tulla do të futej në bankë për të grabitur, i riu i arrestuar 3 herë për vjedhje: Zbardhet dëshmia e tij

schedule14:00 - 7 Gusht, 2023

schedule 14:00 - 7 Gusht, 2023

 

Paraditen e sotme një 23-vjeçar ka tentuar të vjedhë në një filial banke në Unazën e Re në Tiranë, por pa rezultat, pasi është arrestuar nga policia në momentin që ka tentuar të thyej xhamin.

Mësohet se i riu i identifikuar si Enrik Ismalaj, ka qenë i vetëm në ngjarje, ndërsa kanë qenë banorët e zonës dhe alarmi i bankës që i kanë prishur mësë shumti planet.

LEXO EDHE: EMRI/ Tentoi të vidhte në një filial banke në Unazën e Re, arrestohet 23-vjeçari

Gazetarja e ABC News, Xhensila Kodra raporton se Islamaj është arrestuar edhe 3 herë të  tjera më parë për vjedhje.

Ai ka mundur të hapë derën e parë të bankës me mjete rrethanore dhe më pas ka tentuar të thyej xhamin me gurë dhe tulla, por nuk ia ka arritur dot.

I riu herën e parë që është marrë në pyetje ka pretenduar se nuk kanë qenë ai, edhe pse policia i ka identifikuar lehtësisht nëpërmjet kamerave të sigurisë, pasi  autori nuk ka qenë i maskuar.

Pasi është marrë sërish ne pyetje ai ka dëshmuar se ka qenë kushte depresive dhe nuk ka qenë i vetëdijshëm për veprimet që po kryente.

Njoftimi i policisë:

Tiranë/Vijon puna për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e vjedhjes së pronës dhe pasurisë.

Falë ndërhyrjes në kohë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 6, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari që tentoi të vidhte në një filial banke, në Unazë të Re.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 6, në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e vjedhjes së pronës dhe pasurisë, bazuar dhe më informacionet e marra në rrugë operative se një shtetas, në rrugën “Teodor Keko”, në Unazë të Re, po tentonte të vidhte në një filial banke, kanë organizuar menjëherë punën për kapjen e autorit të dyshuar dhe vënien e tij përpara përgjegjësisë ligjore.

Si rezultat i punës së mirëorganizuar është kapur në flagrancë nga shërbimet e Policisë, në rrugën “Teodor Keko”, shtetasin në tentativë për të vjedhur në një filial banke.

Në përfundim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit  23 vjeç, banues në Tiranë, për veprat penale “Vjedhja e bankave dhe arkave të kursimit”, mbetur në tentativë, dhe “Shkatërrimi i pronës”.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale.r.t/abcnews.al