Deputeti anglez: Të blesh drogë, njësoj sikur porosit pica

schedule18:41 - 5 Prill, 2018

schedule 18:41 - 5 Prill, 2018

Deputeti David Lammy, i Partisë Laburiste në Britaninë e Madhe, ka deklaruar se bandat kriminale të trafikut të drogës, fshihen pas ngjarjeve të shtuara kriminale në Londër.

Në një intervistë për “BBC Radio”, deputeti Lammy bëri një krahasim të thjeshtë për të treguar situatën e rëndë të krimit.

“Të blesh drogë është njësoj si të porosisësh pica. Ju mund t’i porosisni në Snapchat, WhatsApp. Fëmijët e moshës 12-vjeçare po rekrutohen nga bandat për të shitur drogë“, tha ai, duke akuzuar qeverinë se nuk po bën asgjë për të rregulluar situatën.

Deputeti laburist deklaroi hapur se policia e ka humbur tërësisht luftën me trafikun e drogës.

“Mendoj se policia dhe vendi ynë e ka humbur kontrollin në tregun e drogës”, u shpreh Lammy. I pyetur se kush fshihet pas këtij aktiviteti kriminal, ai tha: “Nga burimet policore kam dijeni se janë banda të mëdha, nga Evropa Lindore, shqiptarët. Ata trafikojnë njerëz, trafikojnë drogë dhe trafikojnë armë”.

Ai tha gjithashtu se policia nuk ka burimet e nevojshme për të përballuar luftën me bandat kriminale, ndërkohë që akuzoi edhe kryebashkiakun e Londrës Sadiq Khan se nuk e po merr seriozisht këtë çështje. /tvklan.al