Deportimi i turqve, influenca turke në Ballkan

schedule12:20 - 7 Prill, 2018

schedule 12:20 - 7 Prill, 2018

Arrestimi, por dhe deportimi i 6 shtetasve turq që jetonin e punonin në Kosovë drejt vendit të tyre, Turqi, u cilësua gjerësisht si një rast i paprecedent, i tupshëm dhe jo korrekt politikisht, duke vënë në pikëpyetje zbatimin e ligjeve në Kosovë. Jo vetëm kaq, mënyra sesi u krye aksioni, por dhe reagimi i krerëve të lartë të Kosovës, solli dhe njëherë me vëmendje influencen turke të Rexhep Tajip Erdogan në Kosovë. “Ballkan ABC” përveç këtij zhvillimi trajton dhe ndikimin në rritje të aleancës ruso-turke në rajonin e Ballkanit./abcnews.al