Dëmtimi i ri i Haaland shqetëson Dortmundin

schedule19:28 - 24 Janar, 2022

schedule 19:28 - 24 Janar, 2022

Erling Haaland është sërish një shkak për shqetësim. Dhe jo vetëm për shkak të vendimit që duhet të marrë nëse do të vazhdojë apo jo në klub sezonin e ardhshëm. Ylli 21-vjeçar norvegjez është lënduar sërish pasi është zëvendësuar të shtunën në ndeshjen e Bundesligës kundër Hoffenheim-it dhe për momentin nuk dihet se sa kohë do të mungojë.

“Haaland vuan nga problemet e muskujve që kërkojnë trajtim dhe më shumë teste në ditët në vijim”, u kufizua Dortmund në komunikimin në faqen e tij sot. Informacion i shkurtër që ngjall dyshime për gjendjen e tij fizike. “Ne dëshirojmë që Erling të jetë në formë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të kthehet në atë që i pëlqen më shumë. të shënojë gola për Dortmundin”, përfundon teksti.

Është hera e tretë këtë sezon që Haaland ka probleme me muskujt. Ai humbi tre ndeshje nga fundi i shtatorit deri në mes të tetorit me siklet në ije dhe shtatë ndeshje të tjera nga fundi i tetorit deri në fund të nëntorit. Sezonin e kaluar ai gjithashtu ishte jashtë për pesë javë për shkak të një çarje muskulore.

Megjithatë, ai ka shënuar 16 gola në 14 ndeshjet që ka luajtur në Bundesligë dhe Dortmundi është i dyti, gjashtë pikë pas Bayernit, pas 20 ndeshjesh. Nga ana tjetër, skuadra e Marco Rose pësoi humbjen e Haaland në fazën vendimtare të grupit të tyre në Ligën e Kampionëve pasi, pa të, humbjet kundër Ajax (1-3) dhe Sporting (3-0) e penguan atë të hynte në raundi i 16-të. r.t/abcnews.al