COVID-19, 77 vjeçari nga Kavaja u infektua në Itali gjat֝ë një vizite tek fëmijët

schedule19:54 - 31 Mars, 2020

schedule 19:54 - 31 Mars, 2020

Kishte 16 ditë në terapi intensive në infektivin e Tiranës, por nuk mundi të mbijetojë. 77 vjeçari nga Kavaja mbylli sytë i vetëm mbrëmjen e së martës.

Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se pacienti ndërroi jetë në mënyrë të papritur nga një infarkt miokardi. Përveç koronavirusit 77-vjeçari vuante nga disa sëmundje të tjera kronike.

Ndërkohë gazetari Leonidha Musaj tha për abcnews.al se 77-vjeçari është nga Komuna e Synej në Kavajë dhe ka humbur jetën në Spitalin e Infektivit.

“77-vjeçari është dërguar në Tiranë në datën 16 të këtij muaji, ai ka një histori udhëtimi në Itali.

Fillimisht ka kryer në vizitë në spitalin e qytetit të Kavajës dhe më pas është dërguar në Durrës. Në momentin që ka kryer testin për COVID-19 ka rezultuar pozitiv dhe është dërguar menjëherë në spitalin e Infektivit në Tiranë”, raportoi gazetari.

Gjatë kohës që ka qenë i karantinuar ka shfaqur probleme shëndetësore.

Ndërkohë familjarët pasi morën përgjigjen për infektimin e 77 vjeçarit u karantinuan. Pas bërjes së testit asnjëri prej tyre nuk rezultoi i prekur.