Conference League/ Legia e Çelhakës triumfon ndaj Real Betis, tre shqiptarë sigurojnë fitore evropiane

schedule21:16 - 3 Tetor, 2024

schedule 21:16 - 3 Tetor, 2024

Pas përfundimit të xhiros së dytë të fazës së parë të Champions League dhe Europa League këtë të enjteje kanë nisur edhe sfidat e xhiros së dytë të fazës së parë të UEFA Conference League.

Plot 16 skuadra zbritën në fushën e blertë, me 8 sfidat e pasdites që prodhuan plot 25 gola, teksa interesant është fakti se në fushën e lojës zbritën 3 futbollistë shqiptarë, të cilët arritën të festonin me triumf.

Bëhet fjalë për Nazmi Gripshin, i cili u aktivizua titullar, në duelin që Astana fitoi ndaj serbëve të TSC me rezultatin 1-0, ndërkohë që nga stoli u aktivizua edhe Jurgen Celhaka, i cili u fut në minutën e 74-t, në triumfin 1-0 të Legias Warsaw ndaj spanjollëve të Real Betis, si dhe Erald Çinari, që është pjesë e armenëve të Noah, me sulmuesin shkodran u inkuadrua në minutën e 69’-të, në duelin ndaj Mlada Boleslav, ku skuadra e tij fitoi me rezultatin 2-0.

Ndërkaq, në sfida të tjera, Heidenheim fitoi 2-1 ndaj Olimpia Ljubjana, Cercle Brugge siguroi triumfin tenistik 6-2 ndaj St.Gallen, Hearts mundën 2-1 Dinamo Minsk, ndërsa Molde e Omonia fituan respektivisht 3-0 e 4-0, ndaj Larne e Vikingur. /i.m /abcnews.al