Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse bëni një dush të ftohtë çdo mëngjes

schedule09:26 - 1 Tetor, 2020

schedule 09:26 - 1 Tetor, 2020

Ndoshta, ideja e një dushi të ftohtë i bën shumë të dridhen, thjesht duke menduar për të. Sidoqoftë, dhe e vërtetuar shkencërisht, bërja e një dushi të ftohtë është e dobishme për trupin.

Shihni më poshtë, sipas ekspertëve, pse është e dobishme për trupin të fillojë dita juaj me një dush të ftohtë:

Redukton inflamacionin

I ftohti zvogëlon ndjeshëm ënjtjen në trup pasi gjaku pompohet larg zonave inflamatore.

Rrit rrahjet e zemrës

Ndërsa venat bëhen më të ngushta, rrahjet e zemrës rriten natyrshëm për të furnizuar trupin me më shumë gjak të pasur me oksigjen. Një rritje e rrahjeve të zemrës bën që frymëmarrja të zgjerohet për të siguruar më shumë oksigjen në gjak. Ndërsa marrim frymë më thellë dhe pompojmë gjak me një shpejtësi më të lartë, qelizat tona marrin më shumë oksigjen, gjë që i ndihmon ato të funksionojnë më mirë.

Përmirëson gjendjen shpirtërore

E megjithatë, një dush i ftohtë mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit. Sipas një studimi të botuar në Medical Hypotheses: “Dushet e ftohta rrisin neurotransmetuesit, siç është endorfina”. Kjo nga ana tjetër përmirëson gjendjen shpirtërore.

Përmirëson shëndetin e flokëve

Kur laheni në ujë të ftohtë, përmirësoni shkëlqimin e flokëve. Flokët përmbajnë një proteinë të quajtur keratin, e cila vepron si një mburojë rreth gjëndrave për ta mbrojtur atë nga dëmtimi. Ashtu si venat tona bëhen më të vogla kur ekspozohen ndaj të ftohtit, poret tona gjithashtu shtrëngohen në të ftohtë, duke e bërë lëkurën të duket më e butë. Përveç kësaj, dushi i ftohtë ndihmon në heqjen e toksinave nga lëkura jonë. l.k/abcnews.al