Çfarë ndodh me trupin tuaj kur mbani kufjet në vesh për një kohë të gjatë

schedule10:47 - 9 Mars, 2021

schedule 10:47 - 9 Mars, 2021

Të gjithë mbajmë kufje në vesh, madje e teprojmë më kohën që i përdorim, duke dëmtuar kështu shëndetin tonë. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë se çfarë ndodh me trupin tuaj kur përdorni kufje për një kohë të gjatë.

1. Ju mund të keni dhimbje koke

Njerëzit që mbajnë kufje e ekspozojnë kokën e tyre ndaj presionit që nuk ka për qëllim të ndodhë nga natyra. Si rezultat, skalpi dhe veshi ynë i brendshëm kompensohet dhe mund të kemi dhimbje koke. Mbajtja e kufjeve mund të përkeqësojë gjithashtu migrenën.

2. Ju mund të zhvilloni dëgjim të dëmtuar

Sipas shkencës, shumica e 30-vjeçarëve duhet të jenë në gjendje të dëgjojnë një tingull 17-kilohertz, që do të thotë se ata mund të dëgjojnë një mushkonjë që afrohet. Por e vërteta është, gjithnjë e më shumë të rinj nuk mund të dëgjojnë në këtë nivel në moshën e tyre. Dhe shkak janë kufjet.

3. Ju mund të keni një bllokim dylli në veshët tuaj

Një grumbullim i dyllit të veshit ndodh sepse kufjet ndalojnë daljen e tij të natyrshme nga kanalet e veshit. Nga ana tjetër, veshët tuaj mund të bllokohen, gjë që mund të çojë në një infeksion të veshit. Për më tepër, kufjet veprojnë si shtupa pambuku dhe mund ta shtyjnë dyllin më thellë në kanalin e veshit, gjë që mund të rezultojë në dhimbje veshi dhe marrje mendsh.

4. Ju mund të zhvilloni një gjendje të veçantë të quajtur vertigo

Vertigo është një ndjesi tjerrëse e humbjes së ekuilibrit, një iluzion i lëvizjes. Shpesh shoqërohet me të përziera dhe marramendje. Ndodh kur veshët tanë janë të bllokuar nga veshët izolues të zhurmës. Faktori shtesë që mund të shkaktojë këtë ndjenjë është dëgjimi i muzikës me volum më të lartë.

5. Ju mund të filloni të dëgjoni tinguj jo-ekzistues, madje edhe në heshtje të plotë

Nëse dëgjoni shumë muzikë, ju mund të filloni të dëgjoni tinguj jo ekzistues. Ju mund të filloni të dëgjoni zhurmë, gumëzhitjen, fëshfërimë në veshët tuaj, edhe kur jeni në heshtje të plotë. Kjo ndjesi nuk ka shërim, por lehtësisht mund të parandalohet duke zvogëluar kohën e mbajtjes së kufjeve dhe duke ulur volumin e lartë.

6. Mund të keni probleme të lëkurës dhe puçrra

Sipas ekspertëve mjekësorë, ata që mbajnë shpesh kufje të mëdha, mbi veshë, veçanërisht kur punojnë dhe djersiten, po lejojnë që mijëra baktere të pakëndshme të shumohen. Kjo mund të çojë në puçrra dhe infeksione të lëkurës./e.b-abcnews.al