Çfarë do të ndodhë nëse vazhdoni të flini me celularin pranë kokës?

schedule08:23 - 2 Gusht, 2023

schedule 08:23 - 2 Gusht, 2023

E merr celularin për të mashtruar pak, derisa të zë gjumi dhe përfundon duke fjetur me të pranë kokës. Ju zgjoheni në mëngjes, e merrni direkt në dorë dhe shikoni rrjetet sociale, dhe gjithçka është në rregull. Mund të ndiheni rehat, duke pasur një smartphone kaq afër gjatë gjithë natës, por e vërteta është se nuk është mirë për ju.

Ne do të fillojmë me më të thjeshtat: Kur keni telefonin në krah, në mënyrë të pandërgjegjshme ndiheni sikur jeni gjithmonë në dispozicion. Do të shikoni bisedën në grup, do të shihni emailet tuaja të punës dhe në vend që të relaksoheni dhe të merrni kohë për veten tuaj, do të përfundoni me stres për ditët e ardhshme.

Më pas, shumë studime kanë treguar se si përdorimi i shpeshtë i celularëve ndikon negativisht në gjumin. Drita blu që vjen nga ekrani redukton prodhimin e melatoninës, e cila është përgjegjëse për pushimin. Pa të, përfundoni duke u rrotulluar për orë të tëra ose duke u zgjuar me nerva dhe celularin në dorë, ndoshta.

Edhe nëse nuk e keni mendjen te celulari, por thjesht e lini në komodinën pranë kokës, dridhjet nuk do t’ju lejojnë të relaksoheni. Nëse merrni një mesazh dhe ekrani ndriçon dhomën, qetësia juaj do të shqetësohet përsëri. Në mëngjes mund të mos ju kujtohet se ka ndodhur një gjë e tillë. Por do të pyesni veten pse nuk pushuat përsëri./abcnews.al