VIDEO/ 80-vjetori i fitores sovjetike ndaj nazistëve, busti i Stalinit vendoset në Stalingrad

schedule16:28 - 1 Shkurt, 2023

schedule 16:28 - 1 Shkurt, 2023

Në qytetin rus të Volgogradit (ish Stalingrad), sot u zbulua busti i Stalinit, sipas agjencisë ruse Ria Novosti, me rastin e 80-vjetorit të fitores sovjetike ndaj nazistëve në Stalingrad, ngjarjet e të cilit do të ku mori pjesë edhe presidenti Vladimir Putin. Monumentet e fitores së Stalinit, i cili mishëron fitoren e sovjetikëve ndaj nazistëve, por edhe një regjim terrori me miliona viktima, janë të rralla në Rusi.

Sipas imazheve të publikuara nga Ria Novosti, autoritetet lokale dhe përfaqësues të qytetit të Volgogradit morën pjesë në zbulimin e bustit të Stalinit si dhe dy liderët ushtarakë që luajtën një rol të rëndësishëm në Betejën e Stalingradit, Georgy Zhukov dhe Alexander Vasilievsky.Nën një qiell gri dhe sytë e dhjetëra shikuesve, ushtarët vendosën lule në bazat e tre bustit prej bronzi.

Sipas artistit Sergey Sherbakov , i cili është i lidhur me krijimin e bustit, në një intervistë për median lokale V1.ru ai deklaroi se “gjithçka u bë shpejt, urdhri duhej të ekzekutohej brenda një kohe të shkurtër”.Sot më herët, përkujtimet e fitores sovjetike në Stalingrad filluan me vendosjen e kurorave në monumentin madhështor të të rënëve në Betejën e Stalingradit, ku digjet flaka e përjetshme.

Autoritetet shpallën 1 dhe 2 shkurt festa publike. Presidenti Vladimir Putin pritet të vizitojë qytetin sot për një fjalim, pothuajse një vit pasi ai urdhëroi sulmin ndaj Ukrainës.