Burri gjen mesazhin rreth 50-vjeçar mes dy mureve të shtëpisë së tij

schedule17:17 - 15 Tetor, 2021

schedule 17:17 - 15 Tetor, 2021

Një burrë australian që po rinovonte shtëpinë e tij gjeti një mesazh në një shishe të fshehur mes dy mureve dhe ishte në gjendje të gjente një nga punëtorët e ndërtimit që shkroi shënimin gati 50 vjet më parë.

Matt Streatfeild, nga Newcastle, New South Wales, tha se një shishe qelqi qumështi u gjet midis dy mureve në shtëpinë e tij gjatë një projekti të rinovimit të fundit dhe brenda ishte një shënim i nënshkruar nga katër punëtorë ndërtimi që ndërtuan muret dekada më parë.

Shënimi i datës 5 Prill 1974, rendit punëtorët që përfunduan projektin dhe shpjegon se projekti ishte ndër të parët pas konvertimit në sistemin metrik.

“Ju gjithmonë dëgjoni legjendën e mesazheve në një shishe, por kurrë nuk mendoni se do të gjeni një mes dy mureve në shtëpinë tuaj”, tha Streatfeild për NBN News.

Streatfeild postoi fotografi të shënimit në Facebook dhe më vonë ishte në gjendje të lidhej me Ron Niddrie, një nga punonjësit që ishte autor i mesazhit.

Streatfeild tha se ai planifikon ta kthejë shishen në shtëpinë e saj të mëparshme kur të përfundojë projekti i rinovimit, së bashku me një mesazh në një shishe të tij.

Ai tha se po planifikon të përfshijë një “maskë të vogël fytyre nga viti 2021 dhe një përshkrim se si ka qenë jeta në dy vitet e fundit”./abcnews.al