Bundestagu do të votojë sonte për hapjen e negociatave me kushte për Shqipërinë

schedule17:00 - 26 Shtator, 2019

schedule 17:00 - 26 Shtator, 2019

Parlamenti Gjerman do të votojë sonte në mbrëmje nëse Berlini do të pranojë ose jo nisjen e bisedimeve për anëtarësim mes Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Vendimi pritet të jetë pozitiv, por me kushte, pasi grupimi i mazhorancës CDU/CSU e konfirmuan këtë qëndrim qysh të martën. Mes kushteve që i kërkohen vendit tonë, është reforma zgjedhore, ngritja e gjykatës së lartë dhe asaj kushtetuese, arrestimi i peshqve të mëdhenj si dhe zgjidhja e krizës politike përmes dialogut.

Vendimi i Bundestagut do të përcillet në Këshillin Evropian nga Angela Merkel në 17-18 tetor. Ndërsa ende i paqartë ngelet vendimi i Francës, kur presidenti Macron është shprehur më herët kundër zgjerimit të Unionit. /ABC News Albania 24/7