Britania nuk përballon dot më “dyndjen” e shqiptarëve, i kërkon ndihmë qytetarëve për t’i strehuar

schedule10:09 - 27 Tetor, 2022

schedule 10:09 - 27 Tetor, 2022

Pronarëve të shtëpive po u ofrohen kontrata afatgjata për të pranuar emigrantë të paligjshëm në një përpjekje për të përballuar shifrat rekord.

Atyre u kërkohet të ndihmojnë pasi fatura e hotelit për ata që kalojnë Kanalin ilegalisht është rritur në 2.4 miliardë paund në vit.

Kontraktori privat Serco po ofron marrëveshje deri në pesë vjet, me qira të garantuar plotësisht çdo muaj dhe kostot e mirëmbajtjes të mbuluara.

Ajo do të paguajë gjithashtu taksat e këshillit të qiramarrësve, plus faturat e gazit dhe energjisë elektrike.

Lajmi zemëroi disa deputetë pasi shifrat zbuluan se vetëm katër për qind e kërkesave për azil u përpunuan vitin e kaluar, shkruan abcnews.al.

Më shumë se 38,000 emigrantë kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2022 deri më tani, ndërsa numri i ndalur nga francezët ka rënë ndjeshëm, u thanë deputetëve dje.

Zyra e Brendshme pranoi se shpenzon gati 7 milionë paund çdo ditë për strehimin e tyre, 2 milionë paund që nga shkurti.

Serco, i cili ka marrë një kontratë rekord 1.9 miliardë paund, dhjetëvjeçare nga Home Office në 2019, po strehon të paktën 30,000 azilkërkues në 6,000 shtëpi.

Kontraktori që pritet të bëjë të paktën 150 milionë paund  në vit nga skema, tani ka lëshuar një thirrje të re, duke thënë se do të marrë në konsideratë të gjitha llojet e pronave në Veri-Perëndim, Midlands dhe Lindje të Anglisë.

Pronarët e pronave të zbrazëta janë midis atyre që kërkohen, plus pronarë të shtëpive të dyta, shtëpive të kujdesit dhe ish-studentëve.

Natën e kaluar, deputetja e Doverit, Natalie Elphicke paralajmëroi se kjo do të përkeqësonte mungesën e banesave në vend.

Ajo tha: “Kriza e varkave të vogla po e bën shumë më të vështirë për britanikët që tashmë po përpiqen të mbajnë një çati mbi kokë ose të marrin një shtëpi të tyren. Kjo nënvizon pse është kaq e rëndësishme të trajtohet kriza për të reduktuar presionin mbi strehimin dhe shërbimet e tjera jetike lokale.”

Deputetëve iu tha dje se qeveria po shpenzon 5.6 milionë paund  në ditë për strehimin e emigrantëve të paligjshëm, me kostot që vazhdojnë të rriten.

1.2 milionë paund të tjera paguhen për strehimin e azilkërkuesve që u larguan nga talebanët në Afganistan, shkruan The Sun. 

Shqiptarët tani janë kombësia e vetme më e madhe që ka mbërritur në Britaninë e Madhe, me 12,000 tashmë këtë vit.

Ato përfshijnë 10,000 burra të rritur beqarë, shumë prej të cilëve dyshohet se janë të lidhur me bandat kriminale.

Disa po qëndrojnë në qendrat e mbajtjes në Kent deri në një muaj për shkak të mungesës së strehimit, pavarësisht nga një objektiv 24-orësh për t’i zhvendosur ato.

Kryeinspektori i kufijve dhe imigracionit , David Neal, u tha deputetëve dje se ishte i tronditur nga “kushtet e mjerueshme” në aeroportin Manston.

Ai ishte menduar të mbante 1,000 deri në 1,600 njerëz, por kur ai e vizitoi të hënën, ishin 2,800, dhe shumica qëndronin në rrugë.

Ai tha: “Unë nuk jam dikush që normalisht është pa fjalë. Isha shumë i shqetësuar për Manston kur e vizitova të hënën.”

“Po dështon në adresimin e cenueshmërisë . Ka rreziqe për zjarrin, për atë mjekësor dhe infeksion. Është një situatë vërtet e rrezikshme.”

Zyrtarët gjithashtu pranuan para deputetëve se shkalla e përgjimeve nga francezët kishte rënë nga 50 për qind në 2021 në 42.5 për qind këtë vit, shkruan abcnews.al.

Komandanti i kërcënimit të Kanalit Klandestin Dan O’Mahoney tha se autoritetet franceze kishin ndaluar 28,000 emigrantë që kalonin Kanalin deri më tani në 2022 dhe kapën dhe shkatërruan 1,072 varka.

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha mbrëmë: “Numri i njerëzve që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar që kërkojnë strehim ka arritur nivele rekord dhe e ka vënë sistemin tonë të azilit nën presion ekstrem.”

“Si rezultat i kësaj tendosje të pabesueshme, aktualisht ka më shumë se 33,000 azilkërkues në hotele që i kushtojnë taksapaguesit në Mbretërinë e Bashkuar më shumë se 5 milionë paund  në ditë. Kjo është e papranueshme dhe ne po punojmë shumë me autoritetet lokale për të gjetur strehim të sigurt dhe të përhershëm.”/Abcnews.al/