Botërori i Basketbollit, Franca eliminon në çerekfinale SHBA

schedule21:50 - 11 Shtator, 2019

schedule 21:50 - 11 Shtator, 2019

Kampionati botëror i basketbollit që po zhvillohet në Kinë po i afrohet fazës finale, ndërkohë që surprizat nuk mungojnë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë eleminuar në çerekfinale nga Franca duke i dhënë fund aventurës në këtë turne.

Botërori i Basketbollit që po zhvillohet në Kinën e largët ka rezervuar surprizën e radhës pas eleminimit të Serbisë. Një ndër favoritet kryesore për të triumfuar në eventin më të rëndësishëm të basketbollit në Botë, Shtetet e Bashkurara të Amerikës kanë pësuar një humbje befasuese nga Franca në çerekfinale. Në sfidën e zhvilluar në Pekin, amerikanët janë eleminuar përpara kohe nga kampionati pasi humbën me 10 pikë diferencë kundrejt francezëve. Një disfatë e papritur për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat realizuan 78 pikë kundrejt 88 të Francës. Sfida ishte thujase e barabartë për të dyja skuadrat, ndërkohë që amerikanet kaluan disa herë në avantazh ndaj francezëve. Mishel ishte më i miri në parket për Amerikën me 29 pikë të shënuara, ndërkohe që për Francën shkëlqeu me 21 pikë në tabelë.

Në gjysmëfinale kanë kaluar edhe Argjentina, Spanja dhe Australia.  Amerikano latinët eliminuan një nga favoritet kryesore për të fituar kampionatin Botëror të Basketbollit, Serbinë. Argjentina fitoi me 10 pikë diferencë ndaj ballkanasve. Spanja nuk zhgënjeu në çerekfinale ndaj Polonise duke mos e vendosur për një asnjë moment në pikëpyetje fitoren. Spanjollët janë një skuadër me mjaft përvojë dhe kanë shanse reale për t’u kualifikuar në finalen e madhe. /ABC News Albania 24/7