Bllokada e Kaliningradit për mallrat ruse, Lituania goditet nga sulmet kibernetike

schedule15:36 - 27 Qershor, 2022

schedule 15:36 - 27 Qershor, 2022

Institucionet shtetërore dhe private të Lituanisë janë goditur nga një sulm kibernetik, tha Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e vendit baltik në një deklaratë të publikuar nga ministria e mbrojtjes.

“Ka shumë të ngjarë që sulmet me intensitet të ngjashëm ose më të madh do të vazhdojnë në ditët në vijim, veçanërisht në sektorët e transportit, energjisë dhe financave”, raporton Reuters.

Rrjetet e sigurta të përdorura nga institucionet shtetërore ishin midis të prekurve.

Reuters raporton gjithashtu se grupi rus i hakerëve Killnet ka marrë përgjegjësinë, duke thënë se sulmi është në hakmarrje ndaj Lituanisë që parandalon transferimin e mallrave ruse nëpër territorin e saj në enklavën ruse të Kaliningradit. /abcnews.al