Beteja me Covid 19, yjet e muzikës botërore koncert gjigant bamirësie

schedule16:51 - 19 Prill, 2020

schedule 16:51 - 19 Prill, 2020

Mbrëmjen e së shtunës është organizuar koncerti virtual i Lady Gagas në bashkëpunim me “Global Citizen” dhe “World Health Organisation”.

Koncerti madhështor i titulluar “One World: Together at Home”, është transportuar në kanale dhe platforma të ndryshme digjitale anembanë botës, si dhe ka përfshirë performancat e yjeve të mëdhenj të muzikës si: Elton John, Chris Martin, Paul Mçartney, John Legend, Lizzo dhe Billie Eilish.

Lady Gaga, bashkë-organizatore e koncertit “Një botë: Së bashku në shtëpi” është shprehur shumë e lumtur setashmë një botë është sëbashku në shtëpi.

Shfaqja është transmetuarnga disa kanale amerikane dhe në internet përmes kanaleve si YouTube dhe Tëitter, ku artistët pjesmarrës performuan në shtëpi në dhomat e ndenjies ose në tarracë.

https://www.youtube.com/watch?v=eSOYLyJ7KYw

Katër anëtarët e Stones luajtën – secili në dhomën e tyre të ndenjies – këngën e tyre “Ju nuk mund të merrni gjithmonë atë që dëshironi”. Ata u panë në një ekran me katër pjesë, bateristi Charlie Ëatts improvizoi objekte të jetës së përditshme si bateri. Taylor Sëift përshtati në piano hitin e saj “Së shpejti më mirë”.

Artistët e tjerë pjesmarrës Beyoncé, Elton John, Steve Wonder, Paul Mçartney, Adam Lambert, Jennifer Hudson dhe Rita Ora, ndër të tjera, u përfshinë në shfaqje me lidhje të veçanta. Muzikantët e vetëm gjermanë në program ishin Philipp Dausch dhe Clemens Rehbein nga grupi Milky Chance, të cilët interpretuan këngën e tyre hit “Stolen Dance”. Koncertin e mbyllën, Lady Gaga, Celine Dion dhe këngëtari italian Andrea Bocelli, që kënduan së bashku. Ata u shoqëruan nga pianisti i famshëm kinez Lang Lang.

Në mesin e shumë personazheve të famshme botërore, e pranishme në koncertin virtual të Lady Gagas ka qenë edhe këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora.