BE, marrëveshje për tregtinë e lirë me Singaporin

schedule22:46 - 19 Tetor, 2018

schedule22:46 - 19 Tetor, 2018

Bashkimi Europian ka nënshkruar një marrëveshje për tregtinë e lirë me Singaporin. Në një samit me liderët e vendeve aziatike, krerët e BE-së ftuan Kinën që të ofrojë më shumë hapësirë për investimet europiane në ekonominë e saj.

Bashkimi Europian ka nënshkruar të premten një marrëveshje për tregtinë e lirë me Singaporin. Në samitin me liderët aziatikë, Unioni i ka bërë gjithashtu thirrje Kinës që të ofrojë më shumë akses për investime të huaja në ekonominë e brendshme, por sërish hasi në rezistencën e Pekinit. Gjatë takimit, liderët e vendeve të dy kontinenteve kanë mbajtur edhe takime individuale. Kryetari i Komisionit Europian zhvilloi një bisedim kokë më kokë me kryeministrin kinez Li Keqiang, e cila kishte në fokus depërtimin e kompanive europiane në ekonominë numër 2 në botë.

Ndërsa në një takim me kryeministren britanike Thersa May, kryeministri Li tha se, pret me padurim një lidhje të re mes dy vendeve. Për të treguar rolin e rëndësishëm të Kinës, Li udhëhoqi grupin e liderëve ndërkombëtarë në tapetin e kuq dhe qëndroi në qendër në momentin e fotos, përkrah kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryetarit të Këshillit Europian, Donald Tusk. I pranishëm në samit, kancelari austriak Sebastian Kurc u tha gazetarëve se Europa shpreson që aktorët globalë të ekonomisë të respektojnë rregullat, ndërsa rishprehu dëshiron për një reformim të Organizatës Botërore të Tregtisë.

“Nëse proteksionizmi na del përpara, atëherë duhet ta refuzojmë. Ndërsa tregtia e lirë duhet të jetë gjithmonë e drejtë, e barabartë dhe e bazuar në rregulla dhe kjo vlen për të gjitha palët”, tha Kurc. /abcnews.al