Basha accuses Dvorani as symbol of corruption and Rama’s tool

14:20 | 16/11/201914:200

For the top Democrat Lulzim Basha, for Rama is vital to seize the institutions. From Devolli, Basha accuses Rama that same as tenders also appoints judges of the Constitutional Court, without competition.

“Same as the tenders, appoints also the judges of the Constitutional Court,without competition those who love Ardian Dvorani, the symbol of corruption and state capture Edi Rama’s tool and machine that will not leave the institution untouched because it is vital that he seize the institutions.

If institutions work the first to go for prosecution for dozens of criminal acts is Edi Rama and half of his cabinet and former government cabinet.

Therefore it is vital that he seize justice, blocking justice reform, therefore he appoints as puppets prosecutors, judges, the Constitutional Court. Lawlessness and injustice only produce poverty and misery.

The only solution are elections and restoring the legitimacy of parliament” ./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono