Balluku për terminalin e ri në portin e Vlorës: Udhëtarët nuk do të presin në radhë

schedule13:40 - 22 Korrik, 2019

schedule 13:40 - 22 Korrik, 2019

Ministrja e Transportit Belinda Balluku inspektoi sot terminalin e ri të Portit të Vlorës, i cili ka nisur funksionin me kapacitet të plotë. Balluku tha se ky është një investim që do të sigurojë standarde në udhëtim.

Terminali i ri i Portit të Vlorës, i cili është gati prej dy javësh ka marrë 215 milionë lekë. Ministrja e Transporteve Belinda Balluku, e cilësoi këtë investim cilësor dhe mundësi për evitim radhësh të pasagjerëve në kohë fluksi.

Balluku u ndal edhe tek  funksionimi i linjës Vlorë-Brindizi dhe anasjelltas. Ky shërbim kryhet nga njeë kompani, dhe për ministren e cila tha se ka pritur shqetësimet e udhëtarëve, duhet të ndryshojë. Ajo kërkoi konkurencë dhe ka ftuar kompani lundrimi për këtë linjë.

Aktualisht Porti i Vlorës nuk është rehabilituar plotësisht. Kjo për shkak të problemeve financiare të kompanisë që po kryen punimet. Balluku premtoi se do ketë një zgjidhje.  Në këtë sezon turistik përmes rrugës detare nga Vlora hynë në Shqipëri 20 përqind më shumë pushues se sezonin e kaluar. /ABC News Albania 24/7