Atraksionet turistike që nuk mund t’i vizitoni në vitin 2023

schedule21:06 - 10 Janar, 2023

schedule 21:06 - 10 Janar, 2023

Megjithëse pjesa më e madhe e botës është përsëri e hapur dhe funksionon si më parë, jo çdo atraksion i mbijetoi pandemisë.

Disa kanë përfituar nga pauza në turizëm për të rimodeluar apo përmirësuar infrastrukturën, ndërsa të tjerë i kanë thënë lamtumirë përgjithmonë.

Përpara se të bëni planin tuaj të ardhshëm të udhëtimit, këtu janë vendet që duhet të hiqni nga lista për vitin 2023.

Rruga e Trenit, Hanoi, Vietnam

“Rruga e Trenit”, rruga e dashur për Instagramin në kryeqytetin e Vietnamit, kishte qenë prej kohësh një burim polemikash. Rruga e Lagjes së Vjetër u bë e famshme për trenat që lëviznin përgjatë shinave vetëm disa centimetra larg shtëpive dhe dyqaneve.

Mbipopullimi në Rrugën e Trenit u bë jo vetëm një bezdi, por një çështje legjitime e sigurisë, pasi trenat ndonjëherë duhej të ndryshonin itinerarin në minutën e fundit për të shmangur njerëzit.

Në vjeshtën e vitit 2022, të gjitha bizneseve në Rrugën e Trenit iu hoqën licencat e funksionimit.

Muzeu Underground, Los Angeles

Mendimi i çiftit artistësh Noah dhe Karon Davis, Muzeu Underground zhvilloi një reputacion për përkrahjen e punës së artistëve me ngjyrë.

Pavarësisht fansave dhe mbështetësve të famshëm të profilit të lartë si Beyonce, Tracee Ellis Ross dhe John Legend, muzeu mbylli dyert e tij në vitin 2022.

Është e paqartë saktësisht se çfarë ka ndodhur, ose nëse muzeu do të rihapet diku tjetër në një format tjetër.

Jurong Bird Park, Singapor

Më shumë se 3,500 zogj e quajnë shtëpinë e Jurong Bird Park.

Parku më i madh i shpendëve në Azi njoftoi mbylljen e tij në gusht 2022 pas më shumë se 50 vitesh funksionimi në Singapor.

Parku nuk po zhduket, përkundrazi, ai do të bashkohet me disa atraksione të tjera të famshme të kafshëve të egra dhe të natyrës në Singapor për të krijuar një qendër të re eko-turizmi në skajet veriore të qytetit-shtet.

Muzeu i Shkrimtarëve të Dublinit, Irlandë

Disa nga autorët më të rëndësishëm në letërsinë në gjuhën angleze erdhën nga Irlanda dhe Muzeu i Shkrimtarëve të Dublinit në kryeqytet e kremtoi atë trashëgimi letrare.

Ashtu si shumë atraksione turistike në mbarë botën, muzeu u mbyll në mars 2020 për atë që supozohej të ishte një mbyllje e përkohshme.

Megjithatë, ky doli të ishte fundi i historisë nuk i plotëson më pritjet e vizitorit bashkëkohor të muzeut për sa i përket aksesit, prezantimit dhe interpretimit.

Restoranti lundrues Jumbo Kingdom, Hong Kong

Restoranti lundrues nuk u rihap pas më shumë se dy vitesh mbyllje për shkak të pandemisë.

Dikur restoranti më i madh lundrues në botë, vitet nuk ishin të mira për Mbretërinë Jumbo të Hong Kongut.

Restoranti, i cili u shfaq në dhjetëra filma dhe shfaqje televizive dhe u vizitua nga të gjithë, nga Mbretëresha Elizabeth II te Chow Yun-Fat, u bë më pak i popullarizuar si nga vendasit ashtu edhe nga turistët me kalimin e viteve.

Tribute Muzeum 9/11, New York City

Përpara se Memorial & Muzeu Kombëtar i 11 Shtatorit të hapej në Ground Zero, ishte Muzeu i Tribute 9/11.

Duke përmendur humbjet financiare gjatë pandemisë, muzeu i dha lamtumirën në verën e vitit 2022. Udhëtimet e tij në këmbë për nder të komunitetit, të cilat u drejtuan nga të mbijetuarit e 11 shtatorit, gjithashtu kanë përfunduar.

TeamLab Borderless dhe Muzeu Edo-Tokyo, Tokio

Një instalim i ri gjithëpërfshirës nga kolektivi japonez i artit teamLab i mbështjell vizitorët me pasqyra, pamje zanore dhe mbi 13,000 orkide të gjalla.

Dy muzetë japonezë po kalojnë të dy periudha tranzicioni këtë vit.

Muzeu Edo-Tokyo ka njoftuar se do të jetë i mbyllur për të paktën tre vjet, ndërkohë që do të rinovohet. Ndërtesa e saj buzë lumit në lagjen Ryogoku të qytetit u hap në vitin 1993 dhe njihet më së shumti për teatrin e tij kabuki me madhësi të plotë.

Ndërkohë, TeamLab Borderless — i cili u kurorëzua si muzeu më i vizituar në botë nga Libri i Rekordeve Botërore Guinness — do të zhvendoset nga shtëpia e tij në Odaiba në një objekt të ri në Projektin e shumëpritur Toranomon-Azabudai, i cili pritet të përfundojë në vitin 2023.

Muzeu i Londrës, MB

Muzeu popullor i historisë dhe kulturës po bën një lëvizje të shkurtër me rëndësi të madhe.

Muzeu, i themeluar në vitin 1912, do të zhvendoset nga shtëpia e tij aktuale në Murin e Londrës në Tregun e Përgjithshëm aty pranë, një vend dikur i braktisur që do të rinovohet dhe ruhet.

Përveç gërmimeve të reja, destinacioni do të riemërtohet si Muzeu i Londrës, do të zgjerojë orët e tij të premteve dhe të shtunave dhe do të inkurajojë klientët të vizitojnë bizneset e vogla lokale aty pranë.

Mbretëresha Mary, Long Beach, CA

Pas jetës si një linjë magjepsëse e oqeanit transatlantik, Mbretëresha Mary u tërhoq në Kaliforninë jugore në 1967.

Mbretëresha Mari, me dekorin e saj Art Deco, funksionoi si restorant, hotel dhe atraksion i përgjithshëm turistik pasi u vendos në Long Beach .

Tani, anija ka nevojë urgjente për riparime.