Asteroidi i madh mund të godasë Tokën, ka fuqinë e 22 bombave atomike

schedule23:04 - 18 Shtator, 2023

schedule 23:04 - 18 Shtator, 2023

Një asteroid i quajtur Bennu që ka fuqinë e 22 bombave atomike kalon pranë planetit Tokë çdo gjashtë vjet, por shanset për një goditje katastrofike janë vetëm një në 2700.

Siç raporton Daily Star, mostrat janë marrë nga sipërfaqja e tij dhe disa shkencëtarë spekulojnë se ai mund të bjerë në Tokë, konkretisht në shkretëtirën e Jutas më 24 shtator 2182, domethënë në saktësisht 159 vjet.

NASA vlerëson se Bennu mund të bëjë kërdi brenda 600 miljeve.

Ai tashmë po kryen misione të lidhura me Rich Burns, menaxheri i projektit OSIRIS-REx, tha se “ne jemi tani në fazën e fundit të kësaj përpjekjeje dhe ka ende disa milje për të bërë“.

Shkëmbi hapësinor vlerësohet të jetë rreth një e treta e një milje i gjerë, ndërsa asteroidi që shkaktoi zhdukjen e dinosaurëve ishte rreth gjashtë milje i gjerë, rreth 20 herë gjerësia e Bennu./abcnews.al