Asteroidi hyn në atmosferën e tokës dhe “ndriçon” natën në Afrikën e Jugut

15:49 | 04/06/201815:490

Një asteroid me diametër 3 metra ka shpërthyer në atmosferën e tokës. Ngjarja është regjistruar mbrëmjen e së dielës, në qiellin e Afrikës së Jugut.

Ka hyrë në atmosferë me shpejtësi 17 kilometra në second dhe është shpërbërë në një shpërthim të fuqishëm sipër qiellit të Bostvanës, ashtu siç ishte parashikuar nga shkenctarët. Dimensionet e tij të reduktuara, vlerësuar mes 3 dhe 5 metra të diametrit, nuk kanë krijuar frikë për një përplasje të mundshme me dëmë në persona apo material, sikundër ndodhi në shkurt të 2013 me meteorin në Rusi, i cili duke kaluar sipër qytetit shkaktoi një valë që theu xhamat e dritareve.

Asteroidi “2018LA” ishte verifikuar të shtunën në mëngjes në distancë të orbitës hënore nga teleskopi i një projekti të financuar nga NASA me qëllim për të zbuluar trupat qiellor në orbitën e të cilëve mund të jetë toka. Të dhënat janë dërguar menjëherë në Masaçusets e më pas janë zhvendosur për në laboratorët e NASA-s në Kaliforni.

“Ky ishte një objekt shumë i vogël në krahasim me ato që kemi detyrë t’I zbulojmë dhe sinjalizojmë”, u shpreh një zyrtar I NASA-s. Ndërsa më tej shton se këto lloj episodesh japin mundësinë që të ushtrohen kapacitetet llogaritjes së rrezikut të përplasjes me tokën të trupave qiellorë. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono