Aspektet e panjohura të marrëdhënies të Princeshë Dianës me George Michael

schedule20:15 - 19 Qershor, 2022

schedule 20:15 - 19 Qershor, 2022

Si dy nga personazhet më të famshëm të viteve 1980, Princesha Diana dhe George Michael kishin shumë të përbashkëta. Të dy britanikët fituan famë në të njëjtën dekadë të shkëlqyer, u bënë shpejt ikona globale dhe vdiqën tragjikisht në moshë të re.

Por kur Princesha Diana vdiq në një aksident automobilistik në Paris në gusht 1997, 36-vjeçarja kishte krijuar një miqësi të jashtëzakonshme me Michael. Kjo marrëdhënie është eksploruar në librin e ardhshëm të James Gavin” George Michael: A Life”, i cili botohet më 28 qershor, tre ditë pasi këngëtari do të kishte mbushur 59 vjeç dhe më shumë se pesë vjet pasi ai u gjet i vdekur në ditën e Krishtlindjeve të 2016.

Një vështrim më i afërt i jetës së Michael zbulon se Princesha e Uellsit e martuar në atë kohë kishte një dobësi për këngëtarin e “Freedom!” ’90”. Duke e ditur këtë Michael, i cili ishte fshehurazi homoseksual dhe mbeti i fshehur në dollap ndërsa Diana jetonte, e mbajti atë në një “distanca të kujdesshme” duke ruajtur një miqësi që përfshinte vaktet në Pallatin Kensington.

Sipas George Michael: A Life, të dy ishin afruar aq shumë sa ai e vizitoi në shtëpi, e quajti “të dashur” dhe madje i dhuroi një orë floriri. Duke parë jetën e tyre, pothuajse mund të thuhet se princesha dhe ylli i popit ishin të destinuar të krijonin një lidhje.

I lindur George Panagiotou në Londër në qershor 1963, Michael bëri debutimin e tij me dyshen Wham! kur kënga “Young Guns” doli në Listat e Britanisë së Madhe në vitin 1982. L+ady Diana Spencer bëri bujë në mbarë botën për fejesën e saj me Princin Charles. Ata ishin të dy 19 vjeç kur gjetën reputacionin. Ylli i tyre botëror u përplas më 13 korrik 1985, kur Princesha e Uellsit mori pjesë në një koncert Live Aid në stadiumin Wembley në Londër.

Michael u bashkua me yje si Queen, Elton John dhe David Bowie për të mbledhur para për të luftuar urinë në Etiopi. Ishte e qartë që në takimin e tyre të parë se Diana ishte magjepsur, pohon Gavin në librin e tij.

Konkretisht Gavin shkruan: “E pranishme në koncert ishte grupi më i dalluar i rok yjeve në Angli, Princesha Diana. Sipas Daily Mirror, Diana e gjeti Michael “veçanërisht të bukur”. Michael dha një përgjigje publike: ” Faleminderit, por ju e nënvlerësoni veten shumë .” Kështu filloi miqësia e vështirë 12-vjeçare mes një aristokrati dhe një idhulli seksi”.

Fragmenti ekskluziv që vijon zbulon shtrirjen e plotë të kësaj marrëdhënieje, nga mënyra se si ata e mbështetën njëri-tjetrin në periudha të vështira deri te besimi i Michael në Dianën dhe familjen e saj edhe pas vdekjes së saj.

“Në tetor 1993, Michael mori pjesë në një betejë gjyqësore të mirëpublikuar në Londër me kompaninë e tij diskografike Sony. Princesha Diana ofroi disa ndihmë në prapaskenë, ndërsa përpjekja e tij për të lënë kontratën e tij u bë kryefjalë. Testi i Michael ishte shumë më i rëndë sepse ai kishte më shumë për të humbur. Gjatë gjithë gjyqit, ai mori ngushëllim të pashoq në formën e telefonatave dhe darkave të herëpashershme me Princeshën e Uellsit.

Nëse dikush e kuptonte vetminë dhe kontrollin e ftohtë të atyre që jetonin në atë stratosferë të paimagjinueshme, ishte Diana. Ajo dhe Michael ishin të afërt në moshë dhe ishin bërë të famshëm në të njëjtën kohë. Michael e quajti atë “e preferuara ime” dhe madje i dha asaj një orë ari. Ata i kanë rrëfyer njëri-tjetrit, duke e ditur se sekretet e tyre nuk do të dilnin në dritë”./abcnews.al