Asambleja e FSHN-së: Veliaj ka keqinformuar senatin për VKM-në e Kopshtit Botanik

16:28 | 07/10/201916:280

Asambleja e Personelit Akademik të Shkencave të Natyrës në Universitetin e Tiranës akuzon kryetarin e bashkisë Erion Veliaj se ka keqinformuar anëtarët e Senatit Akademik për vendimin e Këshillit të Ministrave që i kalon në pronësi Kopshtin Botanik.

Përmes një njoftimi për shtyp, kjo asamble gjithashtu shpreh keqardhjen ndaj Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë, e cila sipas saj nuk ka bërë transparencë për këtë proces.

Ndërsa pret përfundimin e procesit gjyqësor, në mbledhjen e jashtëzakonshme mbajtur këtë të hënë, Asambleja e Personelit Akademik të Shkencave të Natyrës në Universitetin e Tiranës vendosi unanimisht të ndjekë nga afër çdo hap të procesit në Gjykatën Administrative të Apelit.

Ndërkohë anëtarët e saj apelojnë për një vendim të drejtë në favor të shpëtimit të Kopshtit Botanik, sipas tyre institucioni unik me vlera kombëtare të pazëvendësueshme./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono