Argjentina kërkon Guardiolën si trajner/ Gati kontrata 12 milionë euro në vit

schedule13:57 - 5 Korrik, 2018

schedule 13:57 - 5 Korrik, 2018

Mediat argjentinase shkruajnë se mund të jetë Pep Guardiola trajneri i ri i kombëtares së futbollit. Madje federate argjentinase e futbollit ka bërë gati dhe një kontratë me një pagesë prej 12 milionë eurosh në vit për ta bindur të largohet nga Manchester City.

Pas dështimit total të Sampaolit, Argjentina ka ndryshuar drejtim dhe zgjedh një trajner të ri për kombëtaren e futbollit. Mediat sportive në vend raportojnë se federate argjentinase e futbollit ka zgjedhur Pep Guardiolën për takimin e rradhës në Katar.

Ajo që është e qartë është se Sampaoli do të largohet, për këtë arsye federate argjentinase ka bërë gati një kontratë e cila parashikon një pagesë prej 12 milion eurosh në vit për të brinfur trajnerin katalanas.

Mediat shtojnë se do të jenë negociata të vështirapasi Argjentina duhet të gjejë mënyrën për të larguar Sampaolin i cili ka një kontratë deri në vitin 2022, por dhe për faktin se Guardiola nuk ka ndërmend të largohet nga Manchester City.

Alternativat ndaj tij janë Simeone e Pokettino. Dhe në fund nëse asnjë nga tre alternativat nuk realizohet, kombëtarja argjentinase e futbollit duhet të kënaqet me Garesan që drejtoi kombëtaren e Perusë në këtë Botëror. /abcnews.al