Ambasadorja e Filipinëve në Liban vdes nga Covid-19

schedule13:35 - 2 Prill, 2020

schedule 13:35 - 2 Prill, 2020

Ambasadorja e Filipineve në Liban, Bernardita Catalla, ka vdekur nga Covid-19, tha ambasada në një deklaratë të enjten.

Catalla, një diplomate që shërbeu për 27 vite, vdiq në spitalin e Bejrutit. Muaj përpara vdekjes së saj, ajo kryesoi evakuimin e rreth 2,000 Filipinasve, kryesisht punëtorë femra shtëpiake, nga Libani i mbërthyer nga kriza.

Libani ka qenë në një krize financiare dhe politike që nga tetori i vitit 2019, dhe shumë punëtorë migrantë afrikanë dhe aziatikë në vend raportuan një rënie të madhe financiare. Programi i evakuimit të ambasadës Filipine për vendasit shumë prej të cilëve nuk ishin të dokumentuar, morën lëvdata nga punëtorët humanitarë dhe grupet ndërkombëtare të të drejtave.

CNN intervistoi dy herë Catalla në lidhje me programin e saj të riatdhesimit që nga dhjetori. Ata që mendojnë se duhet të kthehen në Filipine e bëjnë këtë sepse nuk kanë më asgjë këtu. Disa janë bërë të pastrehë, “i tha Catalla CNN në shkurt.

E pyetur se çfarë mendoi ajo për lavdërimet që u mblodhën në ambasadë për programin e tyre të evakuimit, Catalla u përgjigj: “Ne thjesht po bëjmë punën tonë”./abcnews.al