Ambasadori i Kievit në Ankara: Turqia po blen grurin që Rusia vodhi në Ukrainë

schedule11:06 - 3 Qershor, 2022

schedule 11:06 - 3 Qershor, 2022

Ambasadori i Kievit në Ankara ka thënë se Turqia është ndër vendet që po blen grurin që Rusia vodhi nga Ukraina.

Agjencia e lajmeve Reuters raporton se ambasadori Vasyl Bodnar u tha gjithashtu gazetarëve se ai ka kërkuar ndihmë nga autoritetet turke dhe Interpoli për të hetuar se kush është i përfshirë në dërgesat e drithërave që kalojnë tranzit në ujërat turke.

Forcat ruse kanë rihapur portin e Mariupolit, pasi kanë pushtuar plotësisht qytetin dhe kanë zhbllokuar ujërat që e rrethojnë. /abcnews.al