Alarmante! 3 milionë përdorues duhet t’i fshijnë menjëherë këto aplikacione nga celulari i tyre

schedule22:46 - 17 Korrik, 2022

schedule 22:46 - 17 Korrik, 2022

Google është informuar për ekzistencën e këtyre 6 aplikacioneve të dëmshme që duhet t’i fshini menjëherë nga celulari juaj.

Një tjetër artikull për një tjetër kërcënim të sigurisë që u publikua pak ditë më parë. Quhet Autolycos nga kompania e sigurisë që publikoi rezultatet e hetimit të saj.

Edhe edhe një herë, megjithëse Google u bë i vetëdijshëm për ekzistencën e këtyre 7 aplikacioneve të dëmshme, u deshën gjashtë muaj të tërë para se të vendoste t’i heqë ato, me dy të fundit që u shkarkuan nga Play Store të enjten e kaluar.

Vlog Star Video Editor
Creative 3D Launcher
Wow Beauty Camera
Gif Keyboard emoji

Razer Keyboard & Theme
Freeglow Camera 1.0.0
Coco camera v1.1

Është vlerësuar se aplikacionet janë instaluar në më shumë se 3 milionë pajisje. Gjëja kryesore që duhet të bëni është të shikoni periodikisht aplikacionet e smartfonëve tuaj dhe çfarë saktësisht është instaluar dhe të jeni të kujdesshëm me aplikacionet që promovohen shumë në mediat sociale, ku promovohen aplikacione të dëmshme, me platformat që të mund të bëni praktikisht asgjë./abcnews.al