Alarm nga virusi, SHBA planifikon tërheqjen e diplomatëve nga zona e prekur

schedule14:44 - 25 Janar, 2020

schedule 14:44 - 25 Janar, 2020

Qeveria amerikane do të evakuojë qytetarët e saj dhe diplomatët nga Wuhan, qyteti kinez i prekur nga epidemia.

Operacioni vjen pasi numri i vdekjeve nga  koronavirus është rritur  në 40 viktima dhe numri i personave të infektuar ka arritur deri në 1.200.

Përhapja e shpejtë e sëmundjes ditët e fundit nëpër Kinë dhe në mbarë botën, përfshirë dy raste në SH.B.A., ka ngjallur frikën e përhapjes së virusit vdekjeprurës.

Rreth 1.000 qytetarë amerikanë mendohet se janë në Wuhan, dhe konsullata e SHBA atje do t’i evakuojë të gjithë personat.

Qeveria e Sh.B.A arriti të merte miratimin për operacionin nga Ministria e Jashtme e Kinës dhe agjensitë e tjera qeveritare pas negociatave në ditët e fundit, përcjell abcnews.al.

Avioni Boeing 767 do të ketë personelin mjekësor të Sh.B.A-së për të siguruar se kushdo nga personat që do të vijë në bord të kontrollohet me kujdes.

Përveç zyrtarëve diplomatikë amerikanë me qendër në Wuhan, një vend i disponueshëm mund t’u ofrohet qytetarëve jo amerikanë, përfshirë diplomatët e kombeve të tjera, tha burimi, duke shtuar se SH.B.A planifikon të mbyllë përkohësisht konsullatën e saj Wuhan.

Nuk është bërë ende e ditur se nga ku do të fluturojë avioni i SH.B.A-së.

Operacionet e evakuimit të Sh.B.A-së të kësaj natyre janë bërë relativisht rutinë në disa pjesë të botës pas katastrofave natyrore dhe trazirave politike.

Autoritetet kineze ditët e fundit kanë ndaluar pothuajse të gjithë tranzitin, përfshirë fluturimet tregtare, brenda dhe jashtë Wuhan .

Kjo ka lënë shumë banorë të huaj në Wuhan në pamundësi për të lënë qytetin.

Wuhan është si një shtëpi biznesi për një numër të madh korporatash amerikane, duke përfshirë edhe prodhuesin e automjeteve General Motors Co.

Qytetarët amerikanë mund të zgjedhin të qëndrojnë, por fluturimi charter siguron që “amerikanët që duan  mund të largohen”, tha burimi.

Departamenti i Shtetit urdhëroi largimin e të gjithë personelit të Sh.B.A-së dhe anëtarëve të familjeve të tyre nga zona e Wuhan dhe postoi një status në faqen e internetit duke i këshilluar të mos udhëtojnë  në provincën Hubei të enjten, në të njëjtën ditë kur autoritetet komunale Wuhan njoftuan bllokimin në të gjithë vendin./abcnews.al