Akuzat ndaj Trump për përmbysjen e rezultatit në Xhorxhia, kërkohet edhe akuzimi i tre senatorëve amerikanë

schedule17:03 - 8 Shtator, 2023

schedule 17:03 - 8 Shtator, 2023

Një juri speciale e Xhorxhias kërkon të akuzohen tre ish-senatorë amerikanë, të cilët prokurorët nuk i paditën.

Paneli po hetonte përpjekjet e supozuara të Donald Trump për të ndryshuar rezultatet e zgjedhjeve në shtet.

Juria kishte votuar për të paditur ish-senatorët Kelly Loeffler dhe David Perdue dhe senatori i Karolinës së Jugut Lindsey Graham. Asnjë nuk u akuzua nga Prokurori i Qarkut Fani Willis muajin e kaluar.