AKU bllokon dhjetëra ushqime të pasigurta nga Brazili

09:28 | 14/09/201909:280

Dhjetëra tonë ushqime të pasigurta që vinin nga Brazili janë bllokuar në disa supermarkete në vendin tonë nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit. Më konkretisht bëhet fjalë për 27 ton “Fileto pule” dhe 19.2 ton “Kafe kokërr e papjekur” të cilat janë kthyer në vendin e origjinës, pasi nuk përmbushte kërkesat ligjore të sigurisë ushqimore.

Në njoftimin e AKU-së thuhet se në disa supermarkete të njohur, janë bllokuar edhe produkte të tjera me datë skadence të tejkaluar. Nga ana tjetër, ka rezultuar se këto supermarkete i mbanin ushqimet në kushte aspak higjienike në rafte dhe jo në frigoriferë, duke rrezikuar seriozisht jetën e qytetarëve.

Për këto arsye, Inspektorët e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit u kanë vendosur më shumë se 5 milionë lekë gjoba subjekteve që janë gjetur me shkelje, jo vetëm në dokumentacion por edhe në kushtet higjieno-sanitare./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono