Aktori i “Squid Game” rrëfen se si e kapërceu varfërinë, rriti vëllanë autik dhe u bë një superstar

schedule21:54 - 7 Tetor, 2022

schedule 21:54 - 7 Tetor, 2022

Lee Jung-jae, ose siç e njohim ne Seong Gi-hun nga Squid Game, është aktori i parë aziatik që fitoi çmimin e aktorit më të mirë në Emmy. Në fillim të karrierës së tij, të gjithë besonin se ai vinte nga një familje e pasur por siç rezulton, asgjë nuk ka qenë e lehtë për aktorin tashmë të njohur botërisht.

Nuk kishte para për të paguar shkollimin

Lee u diplomua në një nga shkollat ​​e mesme më të famshme në Korenë e Jugut. Shkolla ndodhej në një lagje shumë të njohur të pasur, dhe për këtë në fillim të karrierës së tij profesionale të gjithë mendonin se vinte nga një familje shumë e pasur. Kur luante në shtëpinë e një shoku të klasës, ai ndihej inferior për shkak të vrimave në çorape dhe faktit që nuk mund të përballonte shkollimin.

Aktori i "Squid Game" tregoi se si e kapërceu varfërinë, rriti vëllanë e tij autik dhe u bë një superstar

Ai u rrah para syve të shokëve të klasës sepse nuk e paguante dot. Lee më vonë zbuloi se ai në fakt vjen nga një sfond shumë i varfër. Në një intervistë të veçantë, Lee zbuloi se prindërit e tij kanë kaluar shumë peripeci, veçanërisht financiarisht. Financat e tyre u tensionuan më tej si rezultat i përpjekjes për të gjetur kujdes shtesë për vëllain e tij. Prindërve iu desh të bënin disa punë për të siguruar jetesën e tij dhe të vëllait.

Shndërrimi në një yll 

Aktori i "Squid Game" tregoi se si e kapërceu varfërinë, rriti vëllanë e tij autik dhe u bë një superstar

Në atë kohë, Koreja e Jugut po përjetonte një krizë financiare dhe nuk kishte shumë mundësi performancash. “Karta ime e kreditit ishte ndalur, makina ime ishte zhdukur dhe nuk kisha para me vete. Kur isha i dëshpëruar, shkova në kompaninë e produksionit për t’i kërkuar që të parapagojnë pagesën e 3 filmave për të shlyer borxhin tim.”, tha ai. Jung-jae filloi si model para aktrimit në vitin 1994. Ai është shfaqur në filma dhe shfaqje televizive të panumërta koreane.

Përpara “Squid Game”, Lee ishte tashmë i famshëm në Korenë e Jugut. Vëmendjen më të madhe e mori nga një dramë e vitit 1995 me titull Sandglass, dhe pas këtij roli, karriera e tij në aktrim mori hov të jashtëzakonshëm. Dy javë pas premierës së serialit të Netflix “Squid Game”, ai u bë një fenomen masiv i mediave sociale dhe seriali nr. 1 në 90 vende.

Aktori i "Squid Game" tregoi se si e kapërceu varfërinë, rriti vëllanë e tij autik dhe u bë një superstar

Sipas Today Online, Jung-jae fitoi më së shumti nga i gjithë kasti. Ai u pagua rreth 253,637 dollarë për episod. Me 9 episode, Jung-jae u largua me mbi 2.2 milionë dollarë, duke e bërë atë aktorin e dytë më të paguar korean.

Kujdesi për vëllain autik

Pas 20 vitesh karrierë të suksesshme, Lee u hap në një intervistë për një aspekt shumë privat të jetës së tij. Për herë të parë dhe të fundit, ai foli për anëtarin autik të familjes së tij, për të cilin u kujdes për pjesën më të madhe të rinisë, veçanërisht kur prindërit e tij nuk ishin aty pranë. Kur Lee u pyet për familjen e tij, ai qëndroi i heshtur për disa sekonda, më pas tha: “Unë kam një vëlla të madh”.

“Squid Game” Actor Shared How He Overcame Poverty, Raised His Autistic Brother, and Became a Superstar

Në intervistë, Lee ndau më shumë për të gjitha sfidat që iu desh të kalonte kur jetonte me vëllain e tij. Shpesh i duhej t’i jepte ushqim sepse nuk hante në tavolinë. Kishte gjithashtu shumë raste kur vëllai i tij endej dhe Lee kalonte orë të tëra duke e kërkuar atë. Ai e përfundoi intervistën duke thënë: “Mendoj se e kam pranuar që kur isha i vogël që kjo është jeta ime dhe kjo është ajo që ka familja ime.

Unë nuk jam djali më i madh, por më duhej të luaja rolin e më të madhit, dhe gjithashtu duhej të sillesha si vajzë dhe të kujdesesha për çështjet familjare, kështu që mendoj se u rrita më shpejt në krahasim me të tjerët.”

“Squid Game” Actor Shared How He Overcame Poverty, Raised His Autistic Brother, and Became a Superstar

/abcnews.al