A kishte miratimin e Mbretëreshës Elizabeth, Kate për t’u martuar me William? E zbulon dokumentari i Netflix

schedule08:45 - 9 Dhjetor, 2022

schedule 08:45 - 9 Dhjetor, 2022

Dokumentari i Netflix “Harry & Meghan” u shfaq premierë dhe familja mbretërore britanike është sërish në kryetitujt e mediave ndërkombëtare. Princi Harry shfaqet duke thënë se gratë që martohen me gjakblu duhet të jenë “të gatshme dhe të afta”. Gjatë episodit, Princesha e Uellsit shfaqet në ekran pranë një titulli gazete që thotë: “Princesha në krizë”.

Duke iu referuar grave që u martuan në familjen mbretërore britanike, Princi Harry tha: “Dhimbja dhe vuajtja e grave që martohen në këtë institucion, e ushqen këtë furi. Isha i tmerruar. Nuk doja që historia të përsëritej. Askush nuk e di të gjithë të vërtetën, përveç nesh”.

Ndërsa Princi Harry po i referohej këtyre grave, traileri shfaqi pamjet e Princeshës Diana dhe Kate, Princesha e Uellsit, të ndjekura nga paparacët.

Në dokumentar, Princi Harry ndau edhe ankthin që kishte si beqar për të gjetur gruan që do t’i rezistonte gjithë këtij presioni mediatik. “Më kujtohet se mendoja: “Si mund të gjej një partnere që është e gatshme dhe e aftë të durojë atë që vjen me mua?” Ai shtoi: “Çdo marrëdhënie që kam pasur, brenda javësh apo muajsh, është shkatërruar për shkak të ekspozimit të tepërt që po merrte ky person dhe familja e tij. Jeta e tij ishte në trazira. Kështu që kur takova M. u tmerrova se media do ta largonte nga unë. E njëjta media që kishte përzënë njerëzit e tjerë .’

Në “Harry & Meghan”, redaktori mbretëror Robert Hazell dha një pasqyrë të mëtejshme mbi sprovat nëpër të cilat gratë kalojnë për të hyrë në familjen mbretërore. Teksa u shfaq një foto e William dhe Kate, Robert Hazell tha: “Ata kanë shumë pak autonomi në zgjedhjen e së ardhmes së tyre. Gjysma e radhës për fronin britanik duhej të merrte miratimin e Mbretëreshës Elizabeth për t’u martuar”.

Kjo do të thotë se Princesha e Uellsit me sa duket kishte miratimin e të ndjerës Elizabeth për t’u martuar me nipin e saj, Princin William./abcnews.al