A i hidhni vaj ulliri domateve? Shikoni se çfarë ndodh me trupin tuaj

schedule07:34 - 12 Gusht, 2022

schedule 07:34 - 12 Gusht, 2022

Shumë prej nesh kur hamë domate, zakonisht shtojmë vaj ulliri , por shikoni se çfarë ndodh me trupin tonë kur i hamë ato.

Një studim i vitit 2000 i botuar në revistën shkencore Free Radical Biology and Medicine tregoi se vaji i ullirit rrit aktivitetin antioksidues të likopenit në domate. Fakti që kombinimi i të dyve krijon superushqimin perfekt dhe një aleat dhe mik të rëndësishëm të shëndetit tonë./abcnews.al