A e prishët dietën tuaj? Mësoni si mos do ta bëni përsëri

schedule19:15 - 18 Tetor, 2021

schedule 19:15 - 18 Tetor, 2021

Më shumë se 26% e njerëzve pranojnë se kanë lënë dietën e tyre para se të shohin rezultatet që duan. Mos prishja e dietës tuaj dhe qëndrimi në të vjen natyrshëm nëse e filloni siç duhet dhe nëse përballeni me pengesat e shpeshta që sabotojnë përpjekjet tuaja. Cilido qoftë qëllimet tuaja dietike, këto truke do t’ju ndihmojnë të mos i nënshtroheni tundimit.

1. Mos vendosni rregulla, bëni zgjedhje

Kur filloni një dietë me shumë kufizime dhe privime, ka më shumë gjasa ta braktisni atë. Në vend që të ndiqni rregullat, bëni zgjedhje. Ai konsumoi pak ushqim të përpunuar, zgjodhi ushqime ushqyese, bimore, produkte të freskëta, arra, fara dhe bishtajore. Mendësia “hani më pak kalori” mund të krijojë një cikël faji kur nuk respektoni dietën tuaj. Nga ana tjetër, një qasje gjithëpërfshirëse ju lejon të shijoni të gjitha ushqimet dhe ju ndihmon të mos prishni dietën tuaj.

2. Ndiqni rregullin e 3 P: Planifikimi, e premte, sasia

Planifikimi i vakteve tuaja si dhe përgatitja e tyre nga ju janë hapat bazë për të pasur sukses në humbjen e peshës, por mos harroni kurrë sasinë dhe kontrollin e porcioneve. Përdorni duart tuaja si një mjet për pjesët falas. Dora juaj është proporcionale me madhësinë e trupit tuaj, madhësia e saj nuk ndryshon kurrë dhe është gjithmonë me ju, duke e bërë atë mjetin perfekt për matjen e ushqimit. Një pëllëmbë korrespondon me proteina (viçi, pulë, peshk), një pjesë e vogël me perime dhe karbohidrate dhe gishti i madh me yndyrnat. Kjo ju lejon të bëni ushqime të thjeshta dhe të lehta, me peshë minimale.

3. Bëhuni realistë

Disa dieta janë shumë kufizuese dhe joreale për t’u ndjekur përgjithmonë. Ju mund të shmangni karbohidratet për një muaj ose të zvogëloni shumë porcionet tuaja për një javë, por çfarë ndodh pas kësaj? Nëse trupi juaj është mësuar të hajë gjëra të caktuara në një mënyrë të caktuar, devijimi prej tij do të bëhet bumerang. Përqendrohuni në bërjen e ndryshimeve të vogla, realiste. Asnjëherë mos synoni të humbni më shumë se një kile në javë. Kjo gjithashtu siguron humbje më të madhe të yndyrës.

4. Dëgjoni trupin tuaj

Merrni pak kohë për të vëzhguar se si dhe cilat ushqime ndikojnë në trupin tuaj. Asimilimi i ushqimeve dhe ushqyesve të tyre bëhet ndryshe në secilën. Nëse diçka ju shqetëson, hiqeni nga dieta juaj ose pyesni dietologun tuaj për këshilla se si mund të përfshihet ndryshe në dietën tuaj.

5. Mos i anashkaloni ushqimet tuaja

Nëse mendoni se kalimi i vakteve do t’ju ​​bëjë të humbni peshë më shpejt, e keni gabim. Ushqimet gjatë ditës e mbajnë trupin zgjuar dhe nxisin metabolizmin, duke rritur djegien e tij. Privimi është një nga gabimet më të mëdha në dietë, sepse çon në një reduktim të madh të niveleve të sheqerit në gjak dhe atoni, të cilat përfundimisht i kompensoni duke ngrënë shumë.

6. Gjeni dikë që t’ju mbështesë

Keni nevojë për njerëz përreth jush që respektojnë dhe kuptojnë se për të arritur qëllimin tuaj ata nuk duhet të vënë pengesa në rrugën tuaj. Të kesh një mik apo, edhe më mirë, partnerin tënd kur mban dietë është e dobishme. Studiuesit që studiuan të dhëna nga më shumë se 3.000 çifte zbuluan se kur një person bëri një ndryshim pozitiv në stilin e jetës, siç ishte dieta, tjetri kishte më shumë gjasa të ndiqte shembullin./abcnews.al