A e dini pse unaza e martesës vendoset në gishtin e katërt

schedule09:56 - 27 Dhjetor, 2021

schedule 09:56 - 27 Dhjetor, 2021

Të gjithë jemi kuriozë, se pse personat e martuar mbajnë unazë në gishtin e katërt të dorës së majtë.

Mirëpo, askush nuk e di që pas këtij veprimi fshihet një arsye historike.

Kjo traditë e martesës daton që nga Egjipti i lashtë, pasi arkeologët kanë gjetur prova në hieroglifikë që nuset mbanin unaza.

Besohet se njerëzit kishin një “nerv delikat”, i cili rridhte nga gishti i katërt deri në zemër, dhe zemra besohej se ishte qendra e emocioneve.

Edhe pse kjo venë dhe nerv nuk ekziston, vendet perëndimore kanë vazhduar atë traditë të lashtë. Në kulturat e tjera, siç është Danimarka, Polonia dhe Kuba, unazat e dasmave mbahen në të djathtën./abcnews.al