A e dini pse patatet e skuqura nuk janë të shijshme kur ftohen?

schedule00:30 - 10 Qershor, 2022

schedule 00:30 - 10 Qershor, 2022

A ju pëlqejnë patatet dhe veçanërisht patatet e skuqura? Nëse po, a keni menduar ndonjëherë pse kur janë të nxehta i hamë të gjitha dhe kur janë të ftohtë nuk janë aq të shijshëm? Pse po ndodh kjo?

Patatet përbëhen kryesisht nga niseshte, e cila është një karbohidrat polimer. Kur gatuajmë patatet, niseshteja fryhet nga uji. Pjesa e brendshme e patateve të skuqura fryhet dhe kthehet në një objekt shijeje me gëzof dhe të shijshëm.

Kur patatet e skuqura ftohen, ruajnë ngjyrën e artë dhe shijen e veçantë të një ushqimi që ka marrë ngjyrë kafe nga vaji, por uji që ishte brenda tyre del jashtë. Kjo i lag patatet nga jashtë, ndërsa pjesa e brendshme humbet strukturën e saj të lëmuar dhe bëhet me rërë. Fatkeqësisht, kur ftohen, nuk ka se si të jenë po aq të shijshme.

Nëse keni provuar ndonjëherë të ngrohni patate të skuqura, ju e dini se do të jeni në gjendje t’i bëni ato të duken pak si shija e tyre e mëparshme dhe kjo është për shkak se shumë ujë ka ikur dhe nuk do të kthehet më brenda. Kjo është arsyeja pse patatet e ngrira të skuqura paraprakisht janë të mbuluara me një shtresë të hollë akulli, si dhe arsyeja pse patatet e prera në ujë kanë një shije veçanërisht të shijshme.

Temperatura gjithashtu luan një rol, veçanërisht në aspektin e shijes. Ushqimi i nxehtë ka gjithmonë shije më të mirë se ushqimi i ftohtë, sepse reaksionet kimike që na lejojnë të shijojmë ushqimin ndodhin më shpejt në temperatura më të larta. Përveç kësaj, temperatura ndikon se sa lehtë molekulat hyjnë në ajër për t’i nuhatur ato. Duke qenë se shqisa e shijes dhe nuhatja janë të lidhura ngushtë, ne shijojmë më shumë ushqimin e nxehtë sepse mund ta nuhasim më mirë./abcnews.al