Ndjeni sikur ju “dhembin” flokët? Pse ndodh kjo

schedule08:41 - 5 Janar, 2022

schedule 08:41 - 5 Janar, 2022

Ju ka ndodhur që t’i kapni flokët dhe të ndjeni sikur ju “dhembin”? Kushdo që nuk e ka ndjerë kurrë këtë, ndoshta nuk e di se për çfarë po flasim. Edhe pse logjika dikton që është absolutisht e pamundur që flokët të lëndohen, kjo ndodh.

Mos larja e flokëve ose flokët me vaj natyral mund të rezultojë në akumulimin e sebumit në rrënjët e tyre. Shkakton inflamacion dhe kruajtje, madje edhe dhimbje. Edhe nëse e kruani kokën, do të nxisni lëshimin e një kimikati që do të acarojë problemin.

Pra, në atë pjesë të kokës do të ketë më shumë gjak dhe do të ndihet një dhimbje pulsuese. Atëherë pse dhembin flokët një ditë pas larjes? Për këtë duhet të fajësohen produktet e flokëve si kremrat, shampot e thata, llaku. Vaji dhe papastërtitë grumbullohen në këto kimikate nga produkti.

Lani flokët të paktën dy herë në javë. Përdorni sa më pak produkte të rënda që do mund t’i “mbysin” flokët, shmangni frizurat dhe përdorni shampo që shpërbëjnë yndyrnat. /abcnews.al