7 gjëra të dobishme për jetën e përditshme që nuk i keni ditur se ekzistonin

schedule09:20 - 27 Mars, 2021

schedule 09:20 - 27 Mars, 2021

Gjërat e zakonshme ende na befasojnë. Ne përdorim furçën e dhëmbëve për ditë por kurrë nuk e kemi pyetur veten pse ka disa fije blu, dhe shumë gjëra të tjera. Për t’i zbuluar, lexoni artikullin e bacneës.al më poshtë.

1. Shifrat në vezët tregojnë se si është prodhuar

Ne mund të gatuajmë vezë çdo ditë, por ato shifra në produkt ende mbeten një mister. Ata në të vërtetë mund t’ju tregojnë shumë për vezët që keni blerë. Në shumë vende, ky sistem etiketimi përbëhet nga një numër që tregon mënyrën e prodhimit, një kod me 2 shkronja për vendin e prodhimit dhe një numër regjistrimi që tregon qendrën e pulave.

Numri i parë ndryshon nga 0 në 3 dhe do të thotë:

0 – vezë organike

1 – vezë me rreze të lirë

2 – strehim i brendshëm i mbeturinave të thella

3 – rritje në kafaz

2. iPhone ka një funksion “Reachability” që ju lejon të përdorni më lehtë

IPhone-ët e rinj kanë shumë veçori të mahnitshme dhe ato mund të jenë edhe më të dobishme pasi të mësoni disa funksione të fshehura. Shpikësit përfshinë këtë cilësim të mrekullueshëm të quajtur “Reachability”, që ju lejon të ulni ekranin poshtë në mënyrë që ta përdorni vetëm me një dorë. Këtë veçori mund ta gjeni në cilësimet e Accessibility.

3. Ngjyra e fijeve në furçën e dhëmbëve tregon se kur është koha për ta ndryshuar

Fijet në furçën e dhëmbëve mund të jenë me ngjyra të ndryshme, por më shpesh ato janë blu. Kjo është bërë për t’ju kujtuar se kur është koha për ta ndryshuar atë. Kur ngjyra bëhen të zbehtë, sinjalizon se ka skaduar.

4.  Mënyra më e mirë për të mbajtur një kavanoz me gjalpë kikiriku është përmbys

Nëse jeni mësuar të ruani gjalpin e kikirikut me kapak lart, e keni bërë gabim. Ju duhet ta vendosni me kapak poshtë sepse lëngjet ndahen nga gjalpi dhe ngrihen në krye. Vendoseni kavanozin kokëposhtë, në mënyrë që vajrat të mos dalin në sipërfaqe.

5. Filxhanët e Starbucks përshtaten në kapakët e tyre në mënyrë që të mos kthehen përmbys

Shpesh ne kërkojmë një mbajtës për të mbajtur kafenë, por ekziston një truk i fshehur që mund të përdorim në vend të tyre. Kapakët e kafesë në disa kafene kanë një prerje të veçantë, kështu që fundi i filxhanit mund të përshtatet në mënyrë të përsosur në to.

6. Dhëmbët metalikë në mes të gërshërëve të kuzhinës që mund t’i përdorni për shumë gjëra

Nëse keni gërshërë të mëdha kuzhine mund të shihni dhëmbëza, ajo është një veçori shtesë. Ato përdoren për të thyer arra, ose guaska gaforre. Ju gjithashtu mund të hapni shishe dhe kavanoza./e.b-abcnews.al