6 shpikje që mund të na kursejnë shumë stres në të ardhmen

schedule19:48 - 28 Mars, 2022

schedule 19:48 - 28 Mars, 2022

Shpikësit janë gjithmonë duke “përgatitur” disa pajisje të reja dhe të dobishme për të bërë më të lehtë jetën tonë të përditshme. Nëse ato janë krijuar për të kursyer kohë, para ose thjesht për të qetësuar nervat tona, ne nuk e dimë vërtet se sa shumë na duhen disa shpikje derisa t’i provojmë ato vetë.

Ne bëmë kërkimin dhe gjetëm disa shpikje të reja për të cilat mund të mos kishit dëgjuar. Edhe ato janë kaq të lezetshme, ne i duam të gjitha sa më shpejt.

  1. Një kosh plehrash që do të porosisë sende ushqimore për ju

Po, e lexuat mirë. Ndërsa i hidhni sendet ushqimore të përdorura gjatë përgatitjes së vaktit tuaj, kjo kanaçe inteligjente, duke skanuar barkodin e atyre produkteve, do t’i porosisë ato automatikisht për ju. Dhe ashtu si kjo, do të keni një pirg të ri sendesh ushqimore në pragun tuaj.
Por kjo nuk është e gjitha. Nëse sendet ushqimore që hidhni nuk kanë barkode, si frutat dhe perimet, mund ta thoni emrin e produktit me zë të lartë dhe njohja e zërit të kanaçes do ta shtojë atë në listën tuaj të ushqimeve në telefonin tuaj.

  1. Një maus me ventilator të integruar për pëllëmbët e djersitura

Harrojeni pëllëmbët e djersitura gjatë gjithë ditës kur punoni ose luani në kompjuterin tuaj. Ky mi rezistent ndaj djersës do të sjellë një shpërthim ftohës direkt në pëllëmbën tuaj dhe e mira është se është jashtëzakonisht i qetë, kështu që nuk do t’ju shpërqendrojë ndërsa punoni ose luani.

  1. Një çadër inteligjente që do t’ju kujtojë ta merrni me vete kur jashtë do të bjerë shi

Brenda dorezës së kësaj ombrellë, ka një kapsulë të vogël që shërben si një mini stacion meteorologjik që mund ta lidhni me një aplikacion në smartphone tuaj nëpërmjet Bluetooth. Aplikacioni do t’ju japë një vëmendje 15-minutëshe kur do të bjerë shi, në mënyrë që të mos dilni nga shtëpia pa një çadër. Një tjetër gjë e dobishme për njerëzit që shpesh humbasin çadrat e tyre është funksioni i njohur si “mos më harro”. Kjo mund t’ju ndihmojë të mos humbisni ombrellën tuaj duke ju njoftuar kur endeni shumë larg saj.

  1. Një tavolinë kafeje që përgjon

Lëvizja e qindra fotografive në telefonin tuaj vetëm për t’i treguar mikut tuaj fotografinë e vaktit të shijshëm që keni ngrënë një javë më parë mund të jetë një vrasës bisedash. Por ju mund ta lidhni këtë tavolinë kafeje me smartfonin tuaj dhe ajo do të përdorë analizën e të folurit në kohë reale për të marrë fjalë kyçe dhe do të shfaqë foto nga galeria e telefonit tuaj që janë të rëndësishme për bisedën tuaj.

  1. Një pirun që mund t’ju ndihmojë të humbni peshë

Nëse keni nevojë për ndihmë për të mposhtur djallin e vogël mbi supe që ju pëshpërit të hani më shumë kur jeni në dietë, ky pirun i zgjuar do t’ju vijë në ndihmë. Sensorët brenda pirunit do të llogarisin kohën që ai udhëton nga pjata në gojë dhe nëse hani shumë shpejt, piruni do të fillojë të vibrojë dhe të ndezë dritën e tij.

Kjo do t’ju ndihmojë të humbni peshë, sepse sa më ngadalë të hani, aq më shpejt do të ndiheni të ngopur dhe do të jetë më e lehtë të hani më pak. Pajisja “do-gooder” do të matë gjithashtu kohën e fillimit dhe mbarimit të vaktit dhe numrin e pirunëve të ngrënë. Plus, ju mund të gjurmoni përparimin tuaj personal në smartphone tuaj.

  1. Karikimi i telefonave me trupin tonë

Kur hamë ushqim, trupi ynë djeg kalori, duke prodhuar kështu nxehtësi. Epo, studiuesit po gjejnë mënyra për të kapur nxehtësinë që trupat tanë lëshojnë në ajër dhe të përpiqen ta shndërrojnë atë në energji elektrike. Kush e di, ndoshta së shpejti nuk do të na duhet të kërkojmë priza për të karikuar telefonat tanë./abcnews.al