4 rregullat që duhet të ndiqni për një lëkurë sa më të shëndetshme

schedule10:59 - 2 Nëntor, 2020

schedule 10:59 - 2 Nëntor, 2020

Për të patur një lëkurë të shëndetshme, me shkëlqim dhe të pastër nuk është shumë e lehtë. Nuk është e nevojshme që të përdorni patjetër produkte kozmetike të shtrenjta apo të kaloni shumë kohë për t’u kujdesur për fytyrën tuaj. Por, mjafton të ndiqni disa rregulla të thjeshta që duhet t’i bëni rutinë të përditshmërisë tuaj.

Pini më shumë ujë.

Filloni të pini më shumë gota ujë dhe menjëherë do të shihni rezultatet në trupin tuaj. Në vetëm dy javë do të zbuloni se do të keni lëkurë më rrezatuese.

Konsumoni ushqime organike.

Është e rëndësishme të zvogëloni ekspozimin ndaj toksinave mjedisore dhe të kufizoni sasinë e ushqimit që mund të hani. Nëse ka toksina në trupin tuaj, kjo do të jetë e dukshme edhe në lëkurën tuaj, duke e bërë atë të duket më e vjetër dhe e dëmtuar. Prandaj, shmangni ushqimet e përpunuara dhe zgjidhni frutat dhe perimet që nuk përmbajnë kimikate ose aditivë.

Hidratojeni lëkurën.

Thjesht zgjidhni një krem ​​hidratues me përbërës natyralë që nuk përmban substanca të dëmshme, siç janë silikonet dhe parabenet. Lexoni etiketat e kozmetikës dhe ushqimit në mënyrë për të shmangur produket që kanë elementë të tillë.

Djersitja

Edhe nëse hani mirë dhe shmangni toksinat në ushqim dhe produktet e kujdesit për lëkurën, ekspozimi ndaj tyre është i pashmangshëm. Është e rëndësishme të djersiteni shpesh për të pastruar lëkurën. Provoni trajnimin e yogas, vrapimit, ecjes ose intervalit me intensitet të lartë (HIIT) dhe ushtroni trupin tuaj çdo ditë. /abcnews.al