4 përfitimet kryesore që merr lëkura nga uji me limon

schedule13:31 - 31 Tetor, 2020

schedule 13:31 - 31 Tetor, 2020

Uji me limon njihet si një ndër pijet më të dobishme për trupin. Dhe një organet që merr benefitet më të mëdha nga konsumimi i ujit me limon është lëkura. Limoni është i pasur me vitaminën antioksiduese C, e cila ndihmon në shumë nivele nga ngadalësimi i plakjes dhe deri tek parandalimi i akneve.

Rrit prodhimin e kolagjenit.

Lëkura e pasur me kolagjen është më e shëndetshme dhe e fortë. Uji me limon detoksifikon lëkurën, ndërsa vitamina C e limonit ndihmon në prodhimin e kolagjenit, i cili është thelbësor për lëkurën.

Lufton puçrrat dhe i jep shkëlqim lëkurës.

Vitamina C ndihmon në luftimin e akneve dhe problemeve të tjera të lëkurës. Në veçanti, ajo eliminon bakteret që janë përgjegjëse për zhvillimin e puçrrave tek ata që kanë lëkurë të ndjeshme ose problematike. Gjithashtu limoni i jep lëkurës një pamje më të shëndetshme dhe rrezatuese.

Ndihmon në funksionimin e gjëndrave mbiveshkore.

Gjëndrat mbiveshkore janë gjëndrat e vogla që prodhojnë hormonet e nevojshme si kortizoli, të cilat ndihmojnë në rregullimin e funksioneve të tilla si metabolizmin, rregullojnë presionin e gjakut dhe reagimin e trupit ndaj stresit. Për të mbajtur gjëndrat e veshkave të shëndetshme, konsumoni rregullisht ujë me limon. Hulumtimet kanë treguar se vitamina C forcon sistemin imunitar.

Mbrojtja nga radikalet e lira.

Studimet kanë treguar se një nga vetitë më të rëndësishme të vitaminës C është aktiviteti i saj antioksidues, pra mbrojtja e qelizave nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira. Dëmtimi nga radikalet e lira mund të shkaktohet nga ushqimet e skuqura, ndotja e ajrit, alkooli, duhani, etj. Fatkeqësisht, radikalet e lira janë kudo, nga ushqimi në atmosferë, prandaj është e rëndësishme të merren masa paraprake, të tilla si pirja e ujit me limon. /abcnews.al