3 mënyra të thjeshta për t’i bërë të tjerët si ju sipas shkencës

schedule19:51 - 4 Shkurt, 2022

schedule 19:51 - 4 Shkurt, 2022

Çfarë i bën disa njerëz më të pëlqyeshëm se të tjerët? Ju mund të mendoni se bëhet fjalë për gjëra të paprekshme si personaliteti apo karizma, por në fakt, kërkimet shkencore kanë gjetur disa përgjigje për këtë pyetje. Ky është një lajm i mirë, sepse mund ta përdorni këtë informacion për të rritur shanset që të tjerët t’ju pëlqejnë, veçanërisht kur i takoni për herë të parë. Kjo është diçka që mund ta përdorni edhe në punën tuaj. Është një aftësi që mund të dëshironi ta kultivoni për shumë arsye të ndryshme.

Në një postim në Psychology Today, Natalie Kerr , psikologe sociale dhe profesore në Universitetin James Madison, shqyrton disa nga kërkimet dhe ofron këshilla që çdokush mund t’i përdorë për t’u bërë më i pëlqyeshëm. Më poshtë janë 3 këshillat më të lehta që mund t’i zbatoni tani e tutje.

  1. Për t’ju parë shpesh

Herën e parë që vizitoni një mik të ri, qeni i tij me siguri do t’ju leh. Deri në vizitën e pestë, i njëjti qen mund t’ju lëpijë dorën. Natyrisht, ekziston një dinamikë e ngjashme tek njerëzit e quajtur fenomeni i ekspozimit të thjeshtë, të cilin Shoqata Psikologjike Amerikane e përkufizon si “gjetja që individët tregojnë një rritje të pëlqimit (ose pëlqimit) për një stimul si rezultat i ekspozimit të përsëritur ndaj atij stimuli.” .

Si mund ta përdorni fenomenin e ekspozimit të thjeshtë për t’i bërë njerëzit t’ju pëlqejnë? Lërini t’ju shohin shpesh. “Aktivizoni kamerën tuaj gjatë sesioneve të Zmadhimit. Komentoni postimet e miqve tuaj në rrjetet sociale. “Shkoni në palestër në të njëjtën kohë çdo ditë për të rritur shanset për të takuar të njëjtët njerëz”, këshillon Kerr. Kjo qasje sigurisht që kërkon njëfarë ndjeshmërie, ju nuk dëshironi që dikush tjetër të ndiejë se ju po i përndjekni. Por të bëhesh i njohur është një hap i parë i mirë për t’u bërë të pëlqyer.

  1. Bëni pyetje

Shumë ekspertë thonë se bërja e pyetjeve është mënyra më efektive për t’u përfshirë në një diskutim dhe është e lehtë të kuptohet pse. Bërja e pyetjeve fokusohet te personi tjetër dhe i bën të kuptojë se ju vlerësoni pikëpamjet dhe përvojat e tij. “Kërkimet tregojnë se njerëzit që bëjnë më shumë pyetje gjatë bisedave konsiderohen më të përgjegjshëm dhe kanë më shumë gjasa të pëlqehen nga bashkëbiseduesit”, ka shkruar Kerr. Bërja e pyetjeve të dikujt për diçka që ai ka thënë është shumë efektive sepse tregon se ju dëgjoni dhe kujdeseni për atë që ata kanë për të thënë. Provoni këtë qasje herën tjetër që dëshironi të krijoni shpejt një lidhje me dikë që sapo keni takuar.

  1. Buzëqeshni

Hulumtimet tregojnë se një buzëqeshje ka të gjitha llojet e efekteve të dobishme. Ron Gutman, themeluesi dhe ish-CEO i HealthTap, thotë se buzëqeshja është ekuivalenti emocional i ngrënies së çokollatës ose marrjes së parave falas. Por buzëqeshja ka edhe një avantazh tjetër. Hulumtimet nga Universiteti Penn State kanë zbuluar se njerëzit që buzëqeshin konsiderohen më të aftë dhe më tërheqës. Dhe njerëzit kanë më shumë gjasa të pëlqejnë dikë që e shohin tërheqës./abcnews.al