10 shenja që tregojnë se trupi juaj ka më shumë estrogjen seç duhet

schedule15:56 - 4 Mars, 2021

schedule 15:56 - 4 Mars, 2021

Të gjithë e dimë që çekuilibri hormonal mund të jetë vërtet i pakëndshëm dhe madje i dëmshëm për trupin tonë. Në shumicën e rasteve gratë përballen me këtë problem, kur kalojnë menopauzën. Në moshën e mesme nivelet e hormoneve riprodhuese të femrave bien ndjeshëm, duke çuar në ndërprerjen e menstruacioneve dhe ovulimit.

Estrogjeni dhe progesteroni janë dy hormonet kryesore seksuale, të cilat kontrollojnë ciklin menstrual të gruas dhe aftësinë për të mbetur shtatzënë. Për më tepër, këto kimikate luajnë një rol të madh në rregullimin e dendësisë së kockave, funksionit mendor, humorit dhe pamjes së lëkurës.

Kjo është arsyeja pse gratë në menopauzë shpesh përjetojnë simptoma të tilla të pakëndshme si nxehtësi, ndryshime humori, djersitje natën dhe rrudha, informon abcnews.al.

Por a e dini se jo vetëm mungesa, por edhe tepria e hormoneve riprodhuese mund të sjellë probleme në mirëqenien tuaj?

Estrogjeni i tepërt mund të ndodhë natyrshëm tek ata, që vuajnë nga mbipesha, diabeti dhe hipertensioni.  Gjithashtu, disa hulumtime tregojnë se konsumimi afatgjatë i kortikosteroideve, fenotiazinave dhe grupeve të caktuara të antibiotikëve gjithashtu mund të çojë në sintezë të tepruar të estrogjenit.

Njohja e shenjave të estrogjenit te tepërt, zakonisht ndihmon në kapjen e problemit në fazën e hershme. Është vërtet e rëndësishme, pasi niveli i rritur i estrogjenit shoqërohet me rreziqe të larta për shëndetin.

Më poshtë abcnews.al do ju tregojë  shenjat dhe simptomat më të zakonshme që tregojnë se keni më shumë seç duhet estrogjen.

1. Shtimi i peshës

Gratë në menopauzë kanë më shumë të ngjarë të grumbullojnë yndyrë në bel, ndërsa ato me tepricë të estrogjenit zakonisht shtojnë peshë në ije.

2. Gunga në gjinj

Shumica e gungave të gjirit janë jo kancerogjene. Estrogjeni i tepërt shpesh çon në ndryshime fibrocistike në gjinj, informon abcnews.al.

3. Menstruacionet e parregullta

Çekuilibri hormonal është arsyeja më e zakonshme për periudha të zgjatura ose munguese, gjakderdhje të rënda ose të pakta menstruale.

4. Dhimbje koke

Shumë prej nesh janë të njohur me dhimbje koke para menstruale, në lidhje me luhatjet e hormoneve. Nivelet e larta të estrogjenit mund t’i bëjnë dhimbjet tuaja të kokës më të forta dhe të rrisin frekuencën e tyre.

5. Gjinj të butë

A e keni vërejtur që gjinjtë tuaj bëhen të ënjtur dhe të ndjeshëm disa ditë para menstruacioneve? Bëhet fjalë për rritjen e estrogjenit, të cilat ndodhin në këtë periudhë. Nëse keni nivele vazhdimisht të larta të këtij hormoni, ndjeshmëria e gjinjve mund të zgjasë për një kohë të gjatë, informon abcnews.al.

6. Mpiksjet e gjakut

Mpiksja e gjakut lidhet me nivelet e larta të estrogjenit. Mpiksja e gjakut është fajtori kryesor i tromboflebitit dhe trombozës së venave të thella.

7. Depresioni

Të kesh nivele shumë të larta të estrogjenit mund të kontribuojë në luhatje humori, nervozizëm dhe depresion.

8. Fryrje barku

Ënjtja e pakëndshme, shtrëngimi i barkut dhe gërvishtjet mund të shkaktohen nga zhvillimi tepria e estrogjenit, informon abcnews.al.

9. Libido e ulët

Teprica e estrogjenit, si dhe mungesa e tij, mund të jenë fajtorë për rënien e dëshirës seksuale.

10. Ndryshimet në simptomat e PMS

Nëse simptomat tuaja para menstruale bëhen më keq, jini të vetëdijshëm se mund të jetë një shenjë e prodhimit të tepërt të estrogjenit./e.b-abcnews.al