10 filmat më të shtrenjtë të të gjitha kohërave

schedule12:17 - 22 Qershor, 2021

schedule 12:17 - 22 Qershor, 2021

Në industrinë e filmit, çfarëdo që ëndërroni, mund ta bëni. Për sa kohë që, sigurisht, ka një buxhet përkatës. Sa më imagjinar të jetë një film, aq më shumë do të fusë në xhep një prodhues. Sidoqoftë, nëse arrin një sukses, atëherë prodhuesi jo vetëm që i kthehet shuma monetare, por gjithashtu fiton famë shtesë për filmin tjetër.

Megjithatë, ka raste kur këto investime nuk funksionuan mirë, duke shkaktuar zhgënjim për kineastët dhe studiot e produksionit. Sipas Nerdwallet, dhjetë filmat e mëposhtëm të Hollywood-it renditen në listën e filmave më të shtrenjtë të dekadave të fundit. Në krye të listës është filmi “Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides”.

1 – Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011) – 422 milion dollarë

2 – Avengers: The Age of Ultron (2015) – 386 milion dollarë

3 – Pirates of the Caribbean: At World’s End (2007) – 362 milion dollarë

4 – Avengers: The Last Deed (2019) – 356 milion dollarë

5 – Avengers: The War of Eternity (2018) – 316 milion dollarë

6 – Titanic (1997) – 312 milion dollarë

7 – Spider-Man 3 (2007) – 312 milion dollarë

8 – League Justice (2017) – 307 milion dollarë

9 – Hair Tangles (2010) – 299 milion dollarë

10 – Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) – 292 milion dollarë. /abcnews.al