Zvogëlohet ndjeshëm popullsia e re

09:31 | 10/08/2018

Numri i të rinjve të grupmoshës 14-17 vjeç në Gjermani është zvogëluar për rreth 470 mijë në periudhën mes viteve 2006 dhe 2016, njoftoi Zyra Federale Gjermane e Statistikave (Destatis), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas Destatis, grupmosha 14-17 vjeç që në vitin 2006 përbënte 4,4 të popullsisë gjermane, në vitin 2016 ka rënë në 3,8 për qind.

Popullsia e Gjermanisë, e cila me 82,8 milionë banorë është vendi më i populluar në Bashkimin Europian, vazhdimisht shkon duke u plakur.

Një analizë e kryer nga Destatis në vitin 2015 kishte paralajmëruar se popullsia mbi 65 vjeç do të rritet, duke sugjeruar se kjo grupmoshë, e cila përbënte 20 milionë nga popullsia totale prej 80,7 milionë në vitin 2013, do të përbëjë 33 milionë të popullsisë totale prej 67,6 milionë në vitin 2060.

Parashikimet po ashtu kanë alarmuar se nga viti 2020, efektet e popullsisë së plakur do të ndihen fuqishëm në ekonomi dhe fushat e tjera./AA


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono