Zverev fiton turneun final në Londër

09:21 | 20/11/201809:210

Aleksandër Zverev cilësohet si ylli i ri i madh i tenisit, pas suksesit në Londër. Gjermani 21-vjeçar mundi legjendat Federer e Gjokoviç, duke fituar titullin e fundit të vitit 2018.

Prej shumë vitesh pritej që të ndodhte, ndërsa ishte humbur shpresa. Brezi i ri i tenisit nuk dukej aspak i aftë që të shembte diktaturën e treshes së madhe të epokës, Federer-Nadal-Gjokoviç. Më në fund, ja ku erdhi sfida me emrin Aleksandër Zverev. Njëzetenjëvjeçari gjerman, me origjinë ruse, fillimisht theu Rozher Federerin në gjysmëfinalen e Turneut Final ATP në Londër, ndërsa kulmoi me triumfin ndaj mjeshtrit Novak Gjokoviç. Finalja në Arenën O2 në kryeqytetin britanik ishte më shumë si një paradë e Zverevit, që ia doli në vetëm dy sete, 6-4 e 6-3, madje në vetëm 79 minuta.

I bukur, i ri dhe i talentuar, ndonjëherë i nxituar, por edhe me ndjenjë humori, Aleksandri duket se ka gjithçka për të qenë ylli i ri i madh i këtij sporti. Për habi, ai u vërshëllye fort ndërsa mundi Federerin, por publiku i zgjedhur londinez thjesht ndoqi me habi klasin e 21-vjeçarit ndaj numrit 1 të botës dhe favoritit, Gjokoviç. Një tronditje e vërtetë, dhe thuajse e pabesueshme, nga një lojtar që nuk kishte shkëlqyer kurrë në turnetë e mëdhenj, por që duket se ka mësuar nga trajneri i tij i lavdishëm, Ivan Lendl. Miliona njerëz në të gjithë botën, që ndjekin tenisin, tani mund të jenë të qetë. Veteranët si Federer e Nadal, madje edhe vetë Gjokoviçi, duket se e kanë gjetur pasardhësin e tyre të denjë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono