Zonat e mbrojtura do të pajisen me pasaportë

13:10 | 17/04/201913:100

Shumë shpejt çdo zonë e mbrojtur në vend do të ketë pasaportën e saj. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, e bëri të ditur në konferencën përmbyllëse të projektit të Bashkimit Europian “Natyra 2000”.

Mbi 18% e sipërfaqes së vendit konsiderohet zonë e mbrojtur. Sipas ministrit të Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, prej tre vitesh trajtohet ndryshe dhe është vendosur në shërbim të turizmit.

“Beteja e Ministrisë së Turizmit për mbrojtjen e këtyre zonave dhe sidomos për një betejë që para 1 viti e gjysmë quhej krejtësisht e humbur me zhvillimin e qëndrueshëm të HEC-eve në zonat e mbrojtura sot padyshim ka një rezultat spektakolar. Nuk ka më as kërkesë. Është arritur të kuptohet që zonat e mbrojtura janë të mbrojtura dhe nuk ka më veprimtari ekonomike të cilat i dëmtojnë ato”, tha ai.

Në konferencën përmbyllëse të projektit më të madhe të Bashkimit Europian në fushën e mjedisit “Natyra 2000”, ministri Klosi tregoi se këtë vit çdo zonë e mbrojtur do të pajiset me pasaportën e saj.

“Pse është zonë e mbrojtur gjithsecila zonë? Kush janë arsyet që ajo pasqyron potencial ekonomik edhe vlerë të vërtetë? Kush janë koordinatat e plota që të mbyllet përfundimisht ky evazion dhe ky agresivitet karshi këtyre zonave”, tha Klosi.

Rezultatet e punës së bërë ministri Klosi tha se janë përkthyer në rritje të numrit te turisteve që vizitojnë zonat e mbrojtura në vendin tonë.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono