Zona e re e mbrojtur, Presidenti ukrainas: Do ta hapim për turistët

13:20 | 11/07/201913:200

Presidenti ukrainas Zelenski premtoi se shumë shpejt një tjetër zonë e sigurt në Cernobil do të jetë e hapur për turistët. Projekti për ndërtimin e saj ka kushtuar 1.5 miliard euro

Është përuruar dhe është vënë në shërbim zona e re e mbrojtur që mbulon reaktorin 4 të Chernobil, shpërthimi i të cilit në vitin 1986, shkaktoi tragjedinë më të madhe bërthamore civile të historisë. Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, firmosi një dekret me të cilin ligjëron krijimin e një korridori të gjelbër për turistët në të ashtuquajturën zonë të përjashtimit përreth Cernobilit. Ai u shpreh se bota duhet të njohë Cernobilin

Zelenski tha se zona e përjashtimit është ende një simbol korrupsioni pasi zyratrë publikë marrin para nga turistët por ka edhe një trafik metalesh. Gjë që shumë shpejt sipas tij do të marrë fund.

Zona e re e mbrojtur është 110 metra e lartë, 165 metra e gjatë, 257 metra e gjerë dhe peshon 36.200 ton. Projekti kushtoi 1.5 miliard euro dhe u financua me një fond special të Bankës Evropiane për ndërtimin dhe zhvillimin, e financuar nga 45 vende.

Projekti siguron kufizimin e rrjedhjeve radioaktive për 100 vjet. Ai është ndërtuar në dy pjesë që më pas u bashkuan në vitin 2015./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono